Kezdőlap Tudomány Hunyadi János...

Hunyadi Jánosnak nem sikerült bevenni a Siklósi Várat

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Monostoriné Tóth Gabriella a Siklósi Táncsics Mihály Gimnázium történelemtanára, ilyen és ehhez hasonló érdekes történetekkel örvendezteti meg diákjait, illetve a Helyi Históriák elnevezésű verseny résztvevőit. A múlt ugyanis legalább annyira fontos, mint a jövő. Tanulni és okulni kell belőle, büszkének lenni a sikerekre, és ezek tudatában új célokat kitűzni.

Siklós város múltja számos érdekességet rejt magában, és a település történetét kutatók szeretnék az ismert mondákon kívül azokat is fellelni, illetve közkinccsé tenni, melyeket még a helyiek sem ismernek. Ilyen az a história is, mely szerint a törökverő Hunyadi Jánosnak (Mátyás király édesapjának), aki többek között Nándorfehérvárnál is győzelmet aratott, és akit a magyarok egyik legnagyobb hadvezérének tartanak, nem sikerült elfoglalnia a Siklósi Várat – Monostoriné Tóth Gabriellától ezt is megtudhattuk. Mesélt továbbá egy csodás és híres hölgyről Batthyány Ádámné Strattmann Eleonóráról, akinek a szépsége még a fiatal II. Rákóczi Ferencet is rabul ejtette. A grófnő hozománya révén nyerték el a siklósi uradalom egy részét a Batthyány grófok, továbbá arról, hogy Táncsics Mihálynak egy nagyharsányi birtokos földet adományozott, annak érdekében, hogy indulhasson az országgyűlési választáson. Ezt 1848-ban meg is nyerte, így képviselhette Siklóst.

A tanárnő már a szakdolgozatát is a település történetéről írta, komoly kutató munkát végezve az akkori könyvtárban. Mint meséli, a Pécsi Tudományegyetem tanárainak van egy közös munkája, melyben feldolgozták Siklós történetét, folyamatosan kapcsolatban áll, ahogyan a vár munkatársaival is rendszeresen konzultál, hogy új érdekességekre bukkanjon. A mára hagyománynak számító Helyi Históriák helytörténeti verseny, melyet ötödször rendeztek meg a vár lovagtermében, egyre népszerűbb, hiszen a korábbi évekhez képest, mikor 7-8 csapat indult, idén már 12 csapat mérettette meg magát. Ebben az évben az I. világháború időszakát dolgozták fel, de napjainkig elérve sem ér majd véget a verseny, hiszen a szervezőknek számos ötletük van a folytatásra. A tanárnő fontosnak tartja, hogy a gimnazisták ismerjék a város történelmét, ezért sokszor viszi diákjait a várba múzeumi órákra.

„Azon gondolkodom, hogy a helytörténeti verseny feladataiból egy kiadványt állítok majd össze, hogy bárki használhassa, és ezen keresztül megismerhessék Siklós történetét.” A gimnázium honlapján fenn vannak azok az anyagok, melyekből a diákok felkészülhettek a versenyekre. Természetesen ezeket más is elolvashatja, amennyiben érdekli a település története. Ha pedig eljutnak napjainkig, a város felekezeteit, nemzetiségeit és épületeit szeretnék feldolgozni.