Hagyományok, közös pillanatok, emlékek

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A karácsony sokak számára ugyanazt jelenti: meghittséget, szeretetet, nyugalmat, mosolyt. Mégis ezerféle lehet attól függően, ki milyen hagyományt ápol, milyen ételeket főz, hogyan díszíti fel a fát, és hogyan készül már az ünnepet megelőző adventi időszakban.

Az Ujvári Cseh család négy gyermekével, Vilmával, Vincével, Sárával és Simonnal – kilenctől tizennégy évesek – készülnek az ünnepekre, ami náluk nem december 24 -ével, hanem jóval korábban elkezdődik.

Az alsó tagozatostól a tinédzserig nem könnyű olyan szokásokat kialakítani, illetve úgy bevonni a gyerekeket az ünnepvárásba, hogy mindegyikük egyformán örömét lelje benne.

-Nekem fontos, hogy rendbe tegyem a lelkemet adventre. Fontos, hogy ott legyek a templomban a vasárnapi adventi gyertyagyújtáson, illetve amikor csak tudok, elmegyek rorátéra, reggeli misére. Ezek sokat adnak nekem. Van adventi koszorúnk, minden este nyolc órakor leülünk köré, és mindenki elmondja, hogy aznap milyen jó dolog történt vele. Énekelünk, imádkozunk. Így van egy tíz-tizenöt perces együttlétünk – meséli Dóra, a gyerekek édesanyja.

Mindenki hozzátesz valamit az ünnephez: a gyerekek adventi naptárat készítenek, amibe Dóra teszi az édességeket. Közös mézeskalácssütést terveznek, melyben a nagylány mellett a kisebbek is segédkezni fognak. A fiúk pedig hópihéket készítettek, amivel a házat szeretnék feldíszíteni.

A sok együttlét, ami az elmúlt időszakot jellemezte, a mi családunkra jó hatással volt – folytatja a négygyermekes édesanya.

A szentestét a hagyományoknak megfelelően a két nagymamával együtt töltik. Szerényebb ajándékokkal kedveskednek egymásnak, anyósa kötni szokott valami szépet, a lányok pedig saját készítésű kreatív meglepetésekkel készülnek.

Az ajándékozásnál szem előtt tartják, hogy a gyerekek tisztában legyenek azzal, hogy nem azok értéke, és mennyisége a lényeges, sokkal inkább, hogy együtt lehetnek, és Jézus születésnapját ünneplik.

Ahogyan Dóra fogalmaz, most már a gyerekek is látják, hogy mennyit küzdenek párjával, Péterrel azért, hogy előrejussanak, fel tudják újítani a házat, vagy autót vásárolhassanak. A fára is inkább egyszerűbb, természetes anyagokból készült díszek kerülnek, amit kézműveseknél vásároltak a gyerekek.

A család összetartó ereje az ünnepi menünél is meglátszik, hiszen a halászlét Dóra anyukája, míg a hozzá való tésztát anyósa készíti el.


Brien