Simon Jánosék alapítványa több, mint kisállatsimogató

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az országban egyedülálló az a fajta állatasszisztált terápia, melyet a szigetvári Bársony és „Handicap” Alapítvány működtet a kisvárosban és annak környékén. Az alapítvány kivételesen színes állatállománnyal segít testileg, lelkileg sérült és hátrányos helyzetű embereken több intézményben és helyszínen is.

A 2008-ban alapított szigetvári Bársony és „Handicap” Alapítvány állatterápiás tevékenysége mára meghatározóvá vált számos, a városban és annak környékén élő hátrányos helyzetű, sérült ember életében. A terápiákban résztvevő állatok hatására a páciensek embertársaik iránt nyitottabbakká válnak, elfogadóbbak, együttműködőbbek és figyelmesebbek lesznek; emberi kapcsolataik pozitívan változnak, hasznosabb tagjaivá válnak a társadalomnak és ami fontos: kevésbé szorulnak segítségre – fejtette ki megkeresésünkre a terápia lényegét és hasznosságát Simon János, az alapítvány vezetője.

Simon János
Simon János. Fotó: Téma Baranya

Több, mint egy állatsimogató

Mint elsorolta, a munkatársak az emberi kontaktusra speciálisan kiképzett, kézhez szoktatott lovakkal, kutyákkal, görényekkel, nyulakkal és egyéb kisállatokkal egyre többfelé folytatják tevékenységüket: szigetvári kórházon kívül jó ideje a Szentlőrinci Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézet iskolájában, a környékbeli szociális otthonokban és a szigetvári várban is, táborok keretében.

Fotó: Bársony és „Handicap” Alapítvány

Terápiás állataik egy része – beszélt a részletekről Simon János – idomítás nélkül minden emberi kontaktust támadásként érzékelne, de megfelelő kiképzés után barátságos házikedvenccé váltak, aminek a terápiás haszna felbecsülhetetlen. Ugyanakkor az érintkezésnél, simogatásnál jóval többről van itt szó – emelte ki. A lovasterápia keretében például nem csak a mentálisan sérült embereknél érhető el javulás, hanem a lovaglás, az állat és az ember mozdulatainak összehangolásával, harmonikus együttmozgásával a mozgásszervi betegségekben is.

Fotó: Bársony és „Handicap” Alapítvány

Az alapítvány működését sikertörténetek is kísérik. A munkatársak szívesen emlékeznek például arra a rendkívül nehéz esetre, amikor egy öngyilkosságot megkísérelt páciens – a szigetvári kórház betege – súlyos testi és lelki sérülésekből, betegségből épült fel a terápiájuknak is köszönhetően, mintegy fél év alatt. „A hölgy napról napra, hétről hétre nagyobb kedvvel élte az életét és vett részt a közös munkában” – idézte fel az emlékezetes esetet Simon János.

Egyedülálló állatállománnyal dolgoznak

Az alapítvány vezetőjét az állatok, és különösen a lovak szeretete inspirálta az állatasszisztált terápiás munkára.

Fotó: Bársony és „Handicap” Alapítvány

„Korábbi lakhelyemen öt lovat tartottam, azok révén kerültem közelebbi barátságba a szintén hobbilovas Bárány Ágota szigetvári lelkésszel és Kaczagány Rita lovasedzővel. Ez a közös érdeklődés indított arra bennünket, hogy belevágjunk az állatterápiás munkába, így alakult meg a Bársony és Handicap Alapítvány” – idézte fel Simon János, aki szerint az övékhez hasonló „állatarzenállal” az országban sehol nem folyik állatasszisztált terápiás munka.

Jótékonykodnak is

A Bársony és „Handicap” Alapítvány a tavalyi Zrínyi-napokon is tartott bemutatókat fogyatékkal élő gyermekek és felnőttek közreműködésével, valamint jótékonysági előadást szerveztek a Szentlőrinci Gazdanapokon is. Az ott befolyt adományokat a Szentlőrinci Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézet kapta hátrányos helyzetű kisdiákjai megsegítésére.

Az alapítvány rendszeresen részt vesz általános iskolák és óvodák rendezvényein, héjákkal, lovakkal és ősi magyar kutyafajtákkal kapcsolatos ismeretterjesztést is tartanak.

TéBa – Fotó: Facebook/Bársony és „Handicap” Alapítvány