Kezdőlap Turizmus Nemcsak kitün...

Nemcsak kitüntetés, forintosítva is komoly eredményt jelent!

Cikkünk frissítése óta eltelt 6 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A kitüntető cím elnyerését komoly előkészítő munka előzte meg. Szentgyörgyváry Péter várkapitány kezdte el szorgalmazni, hogy a Siklósi Vár kerüljön be a történelmi emlékhelyek közé. A kezdeményezést Riegl Gábor polgármester és Nagy Csaba országgyűlési képviselő is támogatta.

Ezután készítették el azt a beadványt, melyben a Siklósi Vár és a hozzá köthető személyek magyar történelemben játszott kiemelkedő szerepét hangsúlyozták, valamint támogatói leveleket küldtek a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottságnak.

A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság javaslatára, Magyarország Kormányának döntése alapján ítélték oda a történelmi emlékhely címet a Siklósi Várnak, mivel a vár és a hozzá köthető személyek ugyanis olyan országos és regionális események főszereplői voltak, amelyek jelentősen befolyásolták a térség és az ország történelmét.

Jelenleg 62 történelmi emlékhely van az országban. Nem kritérium, hogy műemléknek kell lennie, de az fontos, hogy az emlékezet olyan helyszíne legyen, mely nemzeti, felekezeti, regionális vagy kisebbségi szempontból kiemelkedőnek tekinthető.

A Siklósi Várat a XV. században a Garai család, és főként ifj. Garai Miklós nádor országformáló tevékenysége, a XVI. század elején Perényi Imre nádor és fia Perényi Péter koronaőr tettei, valamint gróf Batthyány Kázmér külügyminiszter 1848-49-es szabadságharcban végzett munkája tették kiemelkedővé.

A címnek köszönhetően a vár már nemcsak műemlék, hanem történelmi emlékhely is. Mostantól számíthatnak a Nemzeti Örökség Intézetének a támogatására, és a későbbi fejlesztéseknél, pályázatoknál is figyelembe fogják venni ezt a kitüntető címet.

Minden történelmi emlékhely kap egy sztélét. Ezen a kőoszlopon egy rövid leírás olvasható az emlékhelyről, melynek jelképe a kettős csomó. A Siklósi Vár sztélé avatójára 2023. augusztus végén került sor ünnepélyes keretek között, melyen tiszteletét tette a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója, Móczár Gábor, a térség országgyűlési képviselője Nagy Csaba, Riegl Gábor Siklós Város polgármestere és Szentgyörgyváry Péter várkapitány.