Kilakoltatás várhat több szociális bérlakásban élő családra Siklóson

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Önkormányzati bérlakásokból az utcára kerülhet a napokban több rászoruló család is Siklóson, miután az önkormányzat – a leromlott városi területek rehabilitációjára, vagyis az úgynevezett Váralja-projektre való hivatkozással – már az utolsó felszólítást is kiküldte arra vonatkozóan, hogy adják át az ingatlanokat. A siklósi képviselő-testület kormánypárti képviselője szerint azonban a bérlakásproblémát hiba összemosni a Váralja-projekttel.

Czifra István feleségével és lányával mintegy 20 éve lakik a Felszabadulás utca 78. alatti kétszobás, egyedi fűtéses lakásban. Annak idején lakásigénylés útján jutottak hozzá; 25 ezer 300 forintot fizetnek érte havonta az önkormányzatnak.

Azaz fizettek, mert a legutóbbi csekket már nem kapták meg, a második féléves halasztás után július 5-én hozta a posta Czifráéknak az utolsó hivatalos felszólítást arra vonatkozóan, hogy június 30-ai határidővel adják át az ingatlant az önkormányzat képviselőjének, ellenkező esetben kilakoltatásra kerül sor, amelynek „tetemes költsége” őt terheli majd, illetve a kilakoltatás „procadúráját is el kell viselnie” – idézett a Marenics János polgármester által szignózott levélből Czifra István.

Mennének, de nincs hova

Ők ezt szívesen megtennék – jelentette ki a családfő –, csakhogy konkrétan nem tudnak hova menni, ugyanis hosszú ideje nincs kiadó albérlet Siklóson – vagy ha van is, szinte azonnal kiadják. Ha lett volna hova menniük, már korábban új otthont keresnek maguknak, hiszen az önkormányzati lakás – a majd’ 3 méteres belmagasság miatt – Czifráék szerint eleve kifűthetetlen.

Nem csak kiadó albérlet nincsen Siklóson, hanem Czifra István szerint bérlakás sem, ugyanis hiába jelezték az önkormányzatnak, hogy szívesen átköltöznek egy másikba, akár kissebbe is – nem volt rá lehetőség, legalábbis nem kaptak visszajelzést erre vonatkozóan.

Mint mondja, nem tudják, mihez fognak kezdeni, ahogy szerinte nagy problémát okoz a kialakult helyzet további 4-5 önkormányzati lakást bérlő családnak is Siklóson.

A férfi arra már nem emlékszik, hogy az első, egy évvel ezelőtti levélben mire hivatkozva közölték velük a szerződésbontást, de most már bizonyos, hogy az úgynevezett Váralja-projekt miatt kell elhagyniuk az ingatlant.

Fotó: Téma Baranya

Önkormányzati képviselő: Hiba ezt a Váralja-projekttel összemosni

Az említett Váralja-projekthez (hivatalosan Leromlott városi területek rehabilitációja projekt) az önkormányzat mintegy 500 millió forintot nyert uniós forrásból.

Mojzes Tamás, a siklósi önkormányzat kormánypárti képviselője szerint hiba a kilakoltatás szélén álló önkormányzati lakásbérlők problémáját összemosni a Váralja-projekttel.

„Sok más területhez hasonlóan, ebben a kérdésben is rossz beidegződések mentén járt el az elmúlt időszakban városunk vezetése. Nagyon sok elkereseredett, tanácstalan siklósi polgárban kellett tartanunk a lelket az elmúlt hónapokban a szociális bérlakás rendelet módosítása és a lejáró szerződések ügyében” – mondta el. A képviselő szerint egyértelmű, hogy mindezt rosszul kommunikálta a város az érintettek felé, azt „a teljesen más probléma orvoslására hivatott Váralja-programmal mosva össze”.

Mojzes Tamás úgy véli, ideje kimondani, hogy a városnak a mai napig nincs „valós szociális bérlakásprogramja vagy arra vonatkozó koncepciója, beleértve a szakemberlakásokat is. A korábban önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok egy része eladásra került, pedig azok jó alapot biztosíthattak volna egy átgondolt program beindításához. Nem forgatták vissza a bérlőktől befolyt összegeket sem, mondjuk új lakások megszerzésére, régiek felújítására, bővítésére” – jelentette ki. A képviselő szerint a még rendelkezésre álló lakások kiosztásánál tapasztalt fejetlenséget látva Siklós fideszes önkormányzati képviselői elsőként hívták fel a figyelmet a problémára és a vonatkozó rendelet újragondolására.

TéBa – Fotó: Pixabay/BeJan