Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Tenkes kapitánya idén ünnepli a születésnapját, a televíziós sorozatot hatvan évvel ezelőtt mutatták be. Az elmúlt évtizedek során mit sem vesztett népszerűségéből. Ez volt a Magyar Televízió első saját gyártású sorozata. A 13 részes, fekete-fehér magyar televíziós sorozat főszereplője Zenthe Ferenc, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színművész volt. Annyira sikeres volt az alkotás, hogy mozifilm is készült belőle. 

A történet 1704-ben, II. Rákóczi Ferenc szabadságharcának idején játszódik, amikor Siklós várát elfoglalják az osztrák csapatok és a velük szövetkezett labancok. Ám a környékbeli jobbágyok, szegénylegények közt egy ott maradt kuruc kapitány, Eke Máté megszervezi az ellenállást. A szabadcsapatokba tömörült hazafiak hol itt, hol ott támadnak az osztrákokra. Ezernyi fondorlatos hadicsel, izgalom, romantika — jut ebből bőven a tizenhárom folytatásra. Persze a szerelem sem hiányzik. A kuruc kapitány beleszeret az osztrák várparancsnok szolgálójába, Veronikába.

Érdekességek a filmről

A filmesek érkezésekor felbolydult Siklós élete. A fővárosiak szemében igazi „istenhátamögötti” helynek számított, a helybéliek joggal fogalmaztak az akkori időszakról úgy, hogy a nagyvilág jött el hozzájuk. A főutcán egyszer csak megjelentek olyan sztárok, akiket eddig legfeljebb csak moziban láthatott a vidéki lakosság: Zenthe Ferenc, Pécsi Ildikó, Basilides Zoltán, Ungváry László, Szabó Gyula, Tordy Géza jött szembe a piacon, boltban, vagy a postán. A több mint egy hónapig tartó forgatás alatt a művészek a helyszínen laktak, javarészt a helyi lakosságnál elszállásolva.

A forgatás helybéli szükségleteinek biztosításában aktívan közreműködött az akkori járási párttitkár, aki cserébe annyit kért Fejér Tamás rendezőtől, hogy gyerekstatisztaként szerepelhessen nyolcéves fia a sorozatban. A nyolcéves kisfiú Marenics János volt, aki négy cikluson keresztül volt Siklós polgármestere. Szerinte élete egyik legnagyobb élménye 1963 nyara.

A gyermek- és ifjúsági műsorok főszerkesztőségének vezetője, Kovács Béla megkérdezte Örsi Ferencet, hogy „Te, Feri, nem tudnánk mi is olyasmit kitalálni, mint a Robin Hood?”. A legenda szerint Örsit olyannyira nem érte váratlanul a kérdés, hogy válaszul kivette a táskájából A Tenkes kapitánya szinopszisát, miután a kisfia is épp eleget rágta otthon a fülét, hogy miért nem ír ő is egy olyan sorozatot, mint a Robin Hood.

A film egyik leghíresebb jelenete, amikor a főhős a szájával felemel és kiiszik egy poharat úgy, hogy közben a hozzá kötözött, hatalmas faszéket is felemeli.

A fürdős résznél, ahol Eke Máté iszappal dobálja Eberstein Eckbertet, valójában csokipudingot hajigált. A jelenetet többször újra kellett venni, mert a bárót alakító Ungváry László állandóan beleevett a felé repülő csokipudingba.

Mivel a film költségvetése nem engedte meg a statiszták alkalmazását, ezért a csatajeleneteket a tíz évvel korábban bemutatott Rákóczi hadnagya című filmből vágták be. Zenthe Ferenc amúgy abban az alkotásban is szerepelt.

A moziváltozat 1965-ös baranyai díszbemutatója a siklósi várfesztiválon volt, ami akkor annyira népszerű volt, hogy a fesztivál idején Beremendnél megnyitották a jugoszláv—magyar határt. Három napig könnyített módon léphették át a határt a jugoszláv állampolgárok, akik hetvenkét órán keresztül tartózkodtak Siklós területén. A fesztiválozók vasúton Magyarbólynál, egyéb járművel Beremendnél jöhetnek át a határon.