Kezdőlap Gasztro „Nem adom a n...

„Nem adom a nevemet ahhoz, ami nem prémium minőség!”

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Maul Zsolt 2018-as Lator Cabernet franc-ja lett idén az Országház egyik bora. Nem meglepő, ismerve a villányi borász elkötelezettségét, a legmagasabb minőségre való törekvését és kitartását. Zsolt nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy hazánk legelismertebb borászata legyen az övé.

Hogy lesz egy borból az Országház bora?

Van egy felhívás, melyen indulni lehet. Kilenc kategóriában választják ki a győztest, a vörösbornál kadarka, cabernet franc és kékfrankos van. Az Országház bora egy éven keresztül viselheti ezt a megtisztelő címet, továbbá a borból vásárolnak a protokoll vendégek számára, ehhez egyedi címkét készítettek. Sok bor közül lett az én cabernet francom a legjobb.

Hány fős zsűri választotta ki a borodat?

Kállay Miklós volt a zsűri elnöke, aki a Magyar Bor Akadémia tiszteletbeli elnöke. Huszonegy tagú a bíráló bizottság, akik a nemzetközileg használt száz pontos rendszer szerint dolgoztak és döntöttek. Több száz bor vett részt a versenyen. Tavaly is indultunk, akkor másodikak lettünk, idén sikerült az első helyen végezni. Az íz, illat komplex hatása alapján ítélték a legjobbnak.

A számos elismerés között, melyeket már elnyertek a boraid, ez a cím milyen helyet foglal el?

Nagyon megmelengette a szívem, mert egy különleges helyen vehettem át a díjamat, az Országház Vadásztermében. Oda nem jár az ember minden nap. Kövér László, Házelnök Úr adta át a díjat.

Erre a borodra vagy a legbüszkébb?

Mondhatnám, hogy igen is, meg nem is. Az összes prémium vörösborunkra büszke vagyok. Óriási alázattal, szívvel-lélekkel és rengeteg munkával állítjuk elő őket. Négy éve az összes borunk villányi védett eredetű. Nálunk a Lator, a Cabernet Franc 2018-as évjárata az első, mely Villányi Franc is egyben. Ez egy kicsit kivételt képez, mert az a bor, ami a borászatunknál az egyik prémium, a marketing borunk. A brand-ünket is erre építjük, az éttermünk, vendégházunk és borklubunk is ezt a nevet képviseli. A legalacsonyabb árú prémium borunk, mert ebből készül a legtöbb és a legpopulárisabb is.

Hogyan született konkrétan a díjazott bor?

2006-ban volt az első évjáratunk Cabernet francból. Nagyon komoly minőséget sikerült készítenünk, akkor még egy kiegészítő cuvée borunk volt. Mikor megkóstoltuk, megdöbbentünk, hogy milyen jó lett. Akkor döntöttük el, hogy ne csak cabernet franc legyen, hanem kapjon egy fantázia nevet. Nálunk a Lator egy földre szállt angyal.

Minden nap megtalálod a borkészítésben a szépséget?

Abszolút, a legnagyobb szerelmem az életben. A 2011-es gazdasági válság után tönkrementünk, kimentem külföldre, és amikor 2015-ben visszaköltözünk, újra elkezdtünk dolgozni. Egyetlen dologban hittem: a minőségben, hogy prémiumot kell létrehozni. Egyetlen palack bort sem készíthetek el, ami nem üti meg azt a minőséget, amelyet elvárok.

Mik a jövőbeni céljaid?

Az egyik célom, hogy kijöjjünk Magyarország legjobb, legdrágább vörösborával, egy százezer forintos borral. Már le is van palackozva, rengeteg elismerést kaptunk, hat aranyérme van a bornak. A fő célom pedig, hogy a borászatommal a legelismertebb legyek Magyarországon.