Kezdőlap Turizmus Orfű és Kovác...

Orfű és Kovácsszénája mint turisztikai célpont: már „átkerekezhető”

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Bár az igazi kerékpáros idő még messze van, már most érdemes készülni arra, hogy felfedezzük Baranyát két keréken. Az enyhe telek miatt hazánk déli, melegebb részén nem egyszer beleférhet egy hétvégi kiruccanás is és ki is próbálhatjuk Orfű és Kovácsszénája között szép természeti környezetben 1,6 km hosszú új kerékpárutat.

Akik Pécsről látogatnak Orfűre, azok leginkább a strandokat, a tavakat keresik fel, ugyanakkor a néhány éve elkészült Pécs és Orfű közötti kerékpárútnak köszönhetően a biciklis forgalom is jelentősen megnőtt ezen a szakaszon. A nyári időszakon kívül – amíg igazán nincs nagyon télies idő – sokan kerekeznek ezen az útvonalon.

Orfű önmagában is varázslatos, hiszen több különálló településből jött létre, amelyek közre fogják azt a négy tavat, amelyeket az 1960-as években kezdtek el létrehozni. A tavak vizét elsősorban a Vízfő-forrás biztosítja, méghozzá tiszta karsztvizet adva a völgyekben meghúzódó tórendszernek. Az öt, egykor különálló település máig megőrizte sajátosságát, különlegességét, s lazán kapcsolódva találkoznak egymással, és elkülönböznek egymástól.

A tavak közül a legkisebb Orfűi-tó van legközelebb Pécshez, utána következik a Pécsi-tó, a Herman Ottó-tó és a Kovácsszénájai-tó. Az első kettő a leginkább látogatott, a Pécsi-tavat szinte mindenki ismeri. A Tekeresnél megbújó Herman Ottó-tó viszont már elszigeteltebb, holott remek kiránduló helyszín, s innen tényleg csak egy ugrás már csak Kovácsszénája, amely a tórendszer utolsó tagja. Kerékpárral igazán izgalmas és nem túl nehéz kaland megközelíteni, akár családdal, kisgyermekkel is belevághatunk – még úgy is, hogy esetleg Tekeresről indulunk el az új kerékpárutat is igénybe véve.

Kovácsszénája Baranya vármegye egyik legkisebb települése, ez önmagában is egyedivé teszi, de Árpád-kori kőbánya is található a falu feletti dombon, ahonnan remek kilátás nyílik a tóra és a környékre, és szalonnát is süthetünk az ottani tűzrakónál. Az önkormányzat honlapja szerint szeretnének kedvezni a fiatal kerékpárosoknak azzal, hogy csak 500Ft/fő/éj a szállási díj a szintén különleges Disznyó Hotelben, amelyet egy 1900-as évek elején épült disznóólból alakítottak ki. Ahogy írták, a környék tele van jobbnál jobb hegyikerékpárosoknak alkalmas ösvényekkel, utakkal.

Baranya Vármegyében nagyszabású kerékpáros túraútvonal épült az elmúlt években.

A Széchenyi 2020 programból megvalósult turisztikai kerékpárút Baranya vármegye frekventált üdülőövezete, a Nyugat-Mecsek térség és a gazdag kulturális és építészeti értékekkel rendelkező Ormánság között épült ki érintve Orfűt. Déli végpontja Kákics, ahonnan Sellyét elérve kapcsolódunk a nemzetközi EuroVelo13 „Vasfüggöny” kerékpárúthoz, illetve a Ős-Dráva kerékpárúthoz. Északi végpontján, Magyarszéknél pedig Komló-Sikonda kerékpárút érhető el. A kerékpárút Orfű települést is érinti, ahol a Pécs – Orfű kerékpárúton a megyeszékhelyre kerekezhetünk. A projekt eredményeként létrejövő kerékpáros hálózat jelentősen hozzájárul a Baranya vármegye kerékpáros turizmusának fejlődéséhez.

A közel félszáz kilométer hosszú kerékpárutat jelentős részben közutakon táblás kijelöléssel hozták létre ki forgalombiztonsági beavatkozások mellett. Szentlőrincen kerékpáros átvezetés műszaki feltételei valósultak meg, ahogy a 66-os úton Magyarszék és Sikonda között.

A projekttel olyan beruházás valósult meg, mely a szabadidő aktív eltöltését választó családok, turisták számára vonzóvá teszi a kerekezést, ezzel elősegíti a térségében működő turizmusra szakosodott vállalkozások fejlődését.

A projektről bővebb információt a www.baranya.hu oldalon olvashatnak.