Kezdőlap Kultúra Karanténban v...

Karanténban voltak a könyvek is!

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Felkészülten várja az enyhítéseket a Siklósi Térségi Könyvtár és Ismeretközpont. Bár a tavalyi évre tervezett költségvetést teljes egészében át kellett írni, a legnagyobb kihívást mégis a zárt ajtók mögötti működés megoldása jelentette: milyen feladatokat lásson el a könyvtár, hogy az esetleg hamarosan bekövetkező nyitást felkészülten kezdjék, közben pedig ne veszítsék olvasóikat.

Siklós önkormányzatának, mint fenntartónak köszönhetően egy alkalmazottól sem kellett megválnia az intézménynek és senkinek nem kellett kényszerszabadságra mennie. Teljes létszámmal kezdhették meg az új helyzet adta munkálatokat.

Így készült el a 2020-as évre egyébként is betervezett állományleltár, mely nagyjából 50.000 darab könyv egyenkénti kézbevételét és leellenőrzését jelentette. A tavalyi enyhítések bevezetésekor könyvtárpontot létesítettek az épület előterében, ahol a könyvek kölcsönzése zajlott: a telefonon vagy emailben előre egyeztetett könyveket az egyik könyvtáros kolléga segítségével lehetett átvenni. A visszavett könyvekre egyébként háromnapos karantén várt az intézmény nagytermében, mielőtt visszakerültek volna a polcokra.

A tavaly nyárra felfüggesztett látogatási tilalmat örömmel fogadták, a nyári tábort sikerült megrendezni. Az újabb intézkedések azonban hamar félbeszakították az újra beindult lelkesedést és az elmaradt programokkal kapcsolatos szervezéseket.

A vírus okozta megváltozott helyzet előtt is a könyvtári szolgáltatások részét képezte a könyvek házhoz szállítása. Ezt olyan rászorulók vehették igénybe – főleg idősebbek -, akik már nehezen tudták elhagyni otthonaikat. A házhozszállítás természetesen sosem csak a könyvek átadásáról szólt. Az ilyenkor elhangzott rövid beszélgetés, pár érdeklődő kérdés csak tovább erősítette az intézménnyel és az ott dolgozókkal való kapcsolatot, kiváltképp az egyedül élők körében.

– Ez nem csak a könyv szállításáról szól, hanem egyfajta emberi kapcsolatépítő munka is – jegyezte meg Vincze Bernadett, az intézmény vezetője. A könyvtár látogatásának tiltása után ez a szolgáltatás természetesen megerősödött, többen éltek és élnek ennek lehetőségével.

November 8-tól ismét zárt kapuk mögött dolgoznak, a kölcsönzés újra telefonon vagy emailben, előzetes egyeztetés alapján történik, újra működik a könyvtárpont. A helyi oktatási intézményekkel is felvették a kapcsolatot: a pedagógusok egyszerre több könyvet is kölcsönözhetnek diákjaiknak, részben így biztosítva a gyerekekkel való kapcsolatot.

Az olvasókkal való kontaktust az intézmény közösségi oldalán meghirdetett és megtartott programokkal igyekeznek fenntartani: szerveztek meseolvasást, virtuális kiállítást, online előadásokat tettek elérhetővé.

Az állomány folyamatos bővítése nem állt meg, a bezárás ellenére sem. Ahogy Vincze Bernadett is megjegyezte: „Jó pont volt a költségvetés átalakításában, hogy a beszerzéseket nem állítottuk le. Így a saját gyűjtőkörünkbe tartozó dokumentumok beszerzésére nagyon odafigyeltünk”.

Természetesen minden igyekezet ellenére is vannak olyan területek, melyek nem pótolhatóak és nem tehetők át az online térbe. Nincs helyben szolgáltatás, nem lehet helyben elolvasni a könyveket, vagy csak böngészni a polcok között. A rendezvények virtuális térbe való áthelyezése a legnagyobb kihívás.

– Csináltunk virtuális rajzkiállítást is, de az nem olyan, mint amikor bejön egy család a gyermekkel, végig nézik a paravánokat és megtalálják a saját rajzukat, akkor az sokkal jobban tetszik nekik – mondta Vincze Bernadett. A gyermekek esetében még inkább tetten érhető a valós tapasztalat pótolhatatlansága. Hiszen egy interaktív játék keretében megtalált mesekönyvet sokkal több eséllyel fog elolvasni, mint amit online ajánl az ember.

A könyvtár hiányát jelzi az is, hogy minden információ-megosztás ellenére is időről-időre jelezni kell a látogatók felé, hogy az intézmény még zárva van, és központilag meghatározott jogszabályok mentén kell működni, nem maguk dönthetik el, mikor nyitják ki ajtajukat a nagyközönség előtt.

– Amint jön egy kis enyhítés, azt mi igyekszünk kihasználni – fűzte hozzá a könyvtár vezetője.

Tóth Alexandra