Kezdőlap Közélet Egy 800 kilom...

Egy 800 kilométeres barátság, amit nem választ el egy határ

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Aki még nem járt Erdélyben, annak talán nehéz elmondani azt az életre szóló élményt, amikor először szembesül azzal az utazó, hogy Baranya megyétől 800 kilométerre keletre – egy 100 éve elszakított területen – mindenütt magyarul szólnak hozzá, magyarul beszélnek a boltokban, az utcán. S bár a székelyek erősek, kemények, nem panaszkodnak, elkél a segítség az anyaországtól, főként azért is, mert a mai Romániának Erdély az a része, ahova koránt sem osztanak el annyi forrást, mint amennyit megtermel.

Csíkrákos is nagyjából 800 kilométerre fekszik tőlünk a Csíki-medencében, a Keleti-Kárpátok lábánál, Csíkszeredától nem messze. A Wikipédia szerint a székelyek ősi gyülekezőhelye, itt Rákosmezején állapították meg a székely törvényeket László herceg jelenlétében.

A székely falu testvértelepülése Boda, amelynek polgármestere, Kovács Győző és Nagy Csaba fideszes parlamenti képviselő a Magyar Falu Program keretében egy falubuszt adott át a közelmúltban Csíkrákos magyar közösségének. Nagy Csaba elmondta, hogy Boda rendkívül jó kapcsolatot ápol az erdélyi településsel és mindenképpen szerettek volna segíteni nekik. Mivel a Magyar Falu Programban kiemelt szempont a pályázatok elbírálásakor, hogy a magyarok lakta határon túli településeknek segítsenek azzal, hogy a használt kisbuszukat átadják számukra.

Lapunk elérte a csíkrákosi polgármestert, Császár Attilát, aki elmondta, hogy a busz nemcsak szimbolikus gesztus számukra, hanem sokkal nagyobb segítség, hiszen a romániai szabályozás miatt sokkal nehezebb náluk egy ilyen buszra pályázni, ha egyáltalán van erre esélyük.

A mostani koronavírus-járványban azért is különösen nagy segítség a felajánlás , mert azzal az oltópontokra tudják majd szállítani a lakosokat, a későbbiekben pedig az évtizedes barátságot ápoló testvértelepülések közötti kapcsolatot is tudja szolgálni.

Amint a járványveszély enyhül ,Csíkba már csak a különböző borvízfürdők, vagy éppen mofetták (kénes fürdők) miatt érdemes ellátogatni, vannak teljesen elrejtett meleg- és hidegvizes falusi fürdők is a turisták tömegei elől elzárva – ezeket sokszor ingyen is használhatjuk.

A határon adták át a buszt

Csíkrákosban bronzkori eredetű vár maradványai látszanak, a vár alatt több borvízforrás fakad, melyeket az oltbogáti melegfürdőben hasznosítanak. Nyugatra a falutól a Hargita magasodik, keletre haladva pedig a gyimesi csángófalvakban tehetünk egy kirándulást. A falutól nem messze találhatóak a Pogányvár romjai, amely egykor a székely határvédelem fontos része volt.

Az 1600 lelkes faluban pedig panzió is van, amely külön a borvíz-fürdőre épült. Csíkrákos egy ugrásra van a Szent Anna-tótól és a Mohos-tőzegláptól – ezek kettőse Európában egyedülálló természeti kincs. Kicsivel messzebb keleti irányban található tőle a szász meseváros, Segesvár, északra pedig a csodálatos Békás-szoros.

A csíkrákosi erődtemplom a Szász család felvételén