Kezdőlap Gazdaság Több száz mil...

Több száz milliós fejlesztések éve lesz az idei Sásdon

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Sásdon is közbeszólt a járvány, némileg átírta a folyamatokat, a terveket, ennek ellenére a 2021-es esztendő már valóban a „malter és tégla éve” lesz. Régóta áhított, több százmilliós fejlesztések indulhatnak el, amikre évtizedek óta nem volt példa a hegyháti városban – derült ki Jusztinger János polgármester lapunknak adott interjújából.

Nem volt egyszerű esztendő egyetlen település életében sem a 2020-as év, Sásdon tudtak-e fejlesztéseket lebonyolítani ennek ellenére?

-Tavaly év végén adtuk át a Gyerekesély program keretében a sportpályán, illetve az egykori Polgármesteri Hivatalban megtörtént fejlesztéseket – a sporttelepi faház felújítását, az új játszóteret, valamint fűtéskorszerűsítést -, amelyek összesen mintegy 100 millió forintba kerültek. A sportkörnek még további tervei is vannak az öltözők és a vizesblokkok felújítására, valamint a futópályát is szeretné az önkormányzat saját erőből rendbe tenni, ennek munkálatai már tavaly ősszel megkezdődtek. A megújult sporttelepi faház mellett a legnagyobb sikere az új játszótérnek van. A környék már most gyakran olyan hétvégente, mintha majális lenne, annyira megkedvelték a családok, a gyerekek. A civil szervezeteink is sikeresen szerepeltek pályázataikkal a Magyar Falu Programban, például közösségi sátrat, kisbuszokat nyertek el, vagy éppen ingatlanfelújítást tudtak végrehajtani. Bár erre nem került már sor tavaly a téli időszak miatt, de elnyert, már rendelkezésre álló forrásunk van arra is, hogy teljesen új útburkolattal lássuk el a Petőfi utcát. Mindezek mellett, amíg van igény új építési telkekre, addig igyekszünk ennek is eleget tenni, az év elején már megkezdtük az ezzel kapcsolatos előkészítő munkákat.

Ha már az idei évnél tartunk, akkor 2021-ben milyen terveik vannak?

– Egy korábbi közmeghallgatáson a 2020-as esztendőt úgy hirdettem meg, hogy az a „malter és tégla éve” lesz, különböző pályázataink kerültek ugyanis olyan stádiumba, amik már az építkezést közvetlenül megelőzik. Akkor még nem tudtuk, hogy a koronavírus-járvány sok mindent keresztül húz majd, így végül 2021 lett a nagy, látványos fejlesztések éve, néhány hétre vagyunk attól, hogy az első kapavágások megtörténjenek.

Tehát pontosan milyen fejlesztések kerültek ilyen stádiumba?

– Új bölcsődét építünk a Szent Imre úton, ami egyszerre három problémára is választ ad. Egyrészt mivel közvetlenül az óvodával határos telken épül, így annak biztonságos megközelítését is meg tudjuk oldani a munkával, eddig ugyanis a forgalmas, zebra nélküli főúton kellett átkelniük az óvodába igyekvőknek, ez pedig balesetveszélyes volt. Nem volt megfelelő számú parkolóhely sem, amint szintúgy orvosolni tudunk. Másrészt pedig egy romos állapotban lévő ingatlan helyén húzzuk fel a bölcsődét, amelynek megszerzése korábban szinte lehetetlennek tűnt – ez is komoly előrelépés városképi szempontból, ráadásul parkosítani is fogunk a környéken. Harmadrészt pedig az új bölcsődére is már komoly igény volt a szülők részéről. A programra 180 millió forintos TOP-os forrást használhatunk fel, a pénz már a számlánkon van, hamarosan kiírjuk a közbeszerzési felhívást, ebben az évben már indulhat is a munka.

A város centrumának rendezése és a piac építése is elindul?

– A városközpont megújítása és a fedett piaccsarnok építése a másik két nagy projektünk, amik meghaladják a négyszázmillió forintot összességében. Ezeket évekkel ezelőtt nyerte el Sásd, nem akarok foglalkozni a múlttal, sajnálom, hogy ilyen sokáig álltak a projektek. Örülök annak, hogy végül a polgármesterségem alatt sikerült kiírni már az első közbeszerzést, igaz, kilencven millió forinttal nagyobb ajánlat érkezett a rendelkezésre álló forrásnál, ezért az eredménytelen lett. Ezt követően sokat dolgoztunk azon a tervezőkkel, hogy ugyanaz a projekt készüljön el, mint amit szeretnénk, de a pénzünkbe is beleférjünk.

Tehát akkor most újabb közbeszerzést indulhat?

– Igen, hamarosan erre kerülhet sor, hiszen sikerült a tervezőkkel olyan megoldásokat találni, amelyek csak bizonyos részterületek esetében tartalmaznak minimális visszalépést, de csupán annyira, hogy azokat később pótolni lehessen, jelentős műszaki tartalomcsökkenést nem szenved a projekt. Sikerült a tavalyi esztendőt úgy zárni, hogy tudtunk félretenni ezekre a projektre, illetve valamennyi kormányzati ráemeléssel már meg tudjuk építeni ezeket, összességében ötven-hatvanmillió forintos többletre van szükség. A városközpontban parkosítunk, elbontjuk a ’90-es évek elején mobilgarázsokból épített üzletsort, amit „ideiglenesen” húztak fel annak idején. Üzlettulajdonosokkal is egyeztettünk már, így nekik is lesz helyük az új épületben, ami így üzletházként is funkcionálhat. A piacot úgy terveztük meg, hogy a középső, mobil árusítóhelyeket el lehessen pakolni azért, hogy rendezvényeket is tudjunk ott tartani. Úgy vélem, hogy azért is fontosak ezek a fejlesztések, mert – Sásd járásközponti rangja révén – nemcsak a sásdiaknak, hanem a környékbelieknek is szólnak.

Fotó: Jusztinger János – Facebook