Kezdőlap Baranya Befejeződtek ...

Befejeződtek az Ős-Dráva Program nagy horderejű vízügyi beruházásai

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Március 17-én tartották az Ős-Dráva Program projektzáró rendezvényét Sellyén. Az elmúlt öt év fejlesztései mérföldkövet jelentenek az Ormánság vízgazdálkodási rendszerében.

Lezárultak a Vízvisszatartás és tájhasználat-váltás tervezése az Ős-Dráva Programban elnevezésű projekt vízgazdálkodási munkálatai. A 13,5 milliárdos kiemelt kormányprogram célja, hogy 44 településen és közel 600 négyzetkilométeren elősegítse a fenntartható vízgazdálkodást Baranya déli, valamint Somogy megye délkeleti részén.

Az Ős-Dráva program alappillére a vízrendezés. A mostani fejlesztések eredményeként a felújított és épített új létesítményekkel megvalósítható a vízvisszatartás valamint hatékonyabb és rugalmasabb vízgazdálkodási rendszer működtethető. Az aszályos időszakokban is a tájhasználat-váltást figyelembevevő többcélú vízellátás biztosítása válik lehetővé, továbbá mérsékelhetőek lesznek a belvíz és helyi vízkárok.

A Dráva menti térséget egykor az ártéri gazdálkodás jellemezte, mely az itt élők létalapját jelentette. A klimatikus viszonyok változása és az emberi tevékenységek miatt bekövetkezett tájhasználat-váltás jelentősen megváltoztatta a terület vízháztartását. Az Ormánság szinte egészét érintő terület vízrajzi viszonyai jelentős átalakuláson mentek keresztül az elmúlt évszázadokban. A Dráva fenéksüllyedése miatt lecsökkent talajvízszint a vízhiány és kiszáradás problémáját jelenti az ott élők számára.

Az Ős-Dráva Program célja, hogy javítsa a fenntartható vízgazdálkodás infrastrukturális feltételeit. Továbbá, hogy létre hozzon egy olyan vízgazdálkodási rendszert, amely egyszerre foglalja magába a vízvisszatartást, a vízkészlet megőrzését, a vizek mennyiségi és minőségi védelmét a tájhasználat-váltás valamint az ökológiai szempontok figyelembe vételével.

Kivitelezés szempontjából példa nélkülinek nevezte a fejlesztést Nagy Csaba országgyűlési képviselő az Ős-Dráva projekt sellyei zárórendezvényén. A politikus hozzátette: a tapasztalható éghajlatváltozás miatt – környezetvédelmi szempontból – felülmúlhatatlan jelentősége van az elmúlt öt év beruházásainak.

Amint rámutatott, a programmal a térség turizmusát is előmozdító beruházások indultak el. A Szaporcán található Ős-Dráva Látogatóközpont és a térség természet közeli felfedezésére szolgáló Ős-Dráva kerékpárútvonal az idegenforgalom részévé tette az Ormánságot.

Az Ős-Dráva Program részeként indultak el a református templomok felújítását célzó támogatási rendszerek, illetve a Magyar Falu Program is.  Az utóbbi, 5000 lélekszám alatti kistelepülések megerősítését és fejlesztését célzó programot 2018-ban jelentette be Orbán Viktor Vajszlón. Ahogy Nagy Csaba kiemelte: a Magyar Falu Programmal 2,4 milliárd forint támogatás érkezett a térségbe az elmúlt három évben. A pályázatok segítségével olyan beruházások valósultak meg az Ormánság egyes településein, melyekre előtte egyáltalán nem volt lehetőség.

„Az Ős-Dráva Program sokkal nagyobbá vált, mint amit valaha is gondoltunk. Remélem, hogy a következő időszakban az eredeti elképzelésekből is minél többet megvalósítunk”

– zárta beszédét az országgyűlési képviselő.

A rendezvényen Tiffán Zsolt, az Ős-Dráva Program összehangolásáért felelős kormánybiztos ismertette a projekt indulását. Őri László, a Baranya Megyei Önkormányzat közgyűlésének elnöke pedig arra emlékeztette az egybegyűlteket, hogy a fejlesztés milyen kiemelt figyelmet érdemelt a kormány programjában is. A beruházásokért felelős vezetők részletesen ismertették a projektben megvalósult elemeket. A Sellyén tartott sajtótájékoztatót végül terepbejárás követte.