Kezdőlap Közélet Kutyapanziót ...

Kutyapanziót és kutyaiskolát nyitna a Tenkesalja Állatvédő Egyesület!

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A siklósi állatvédő egyesület önkéntesekkel, adományokból tartja fenn a menhelyet. Szoros az együttműködés az önkormányzattal, így a gyepmesteri teleppel közösen munkálkodnak a talált kutyusok ellátásán és elhelyezésén. Folyamatosan bővítik a férőhelyeket, évente 120-140 kutyust sikerül örökbe adniuk. Nagy Zoltánné, az egyesület elnöke a tagokkal azon dolgozik, hogy a menhelyi állatoknak megfelelő körülményeket teremtsenek. Bohár Ervin, az egyesület tagja mesélt lapunknak a sikerekről és a jövőbeni tervekről.

Hogyan sikerül önkéntes munkával fenntartani a menhelyet?

A mindennapokban az egyesület tagjai gondoskodnak a kutyusokról, de nagyon sok önkéntes segítséget kapunk amikor egy-egy akciót szervezünk. Van, aki alapanyaggal, van, aki a szakértelmével, és van, aki adója 1%-ával vagy élelmiszeradománnyal támogatja munkánkat. Számos vállalkozó segít nekünk, az iskolák felkérés nélkül szerveznek gyűjtést, a cégek alapanyaggal támogatnak minket, de más egyesületekkel közösen is szervezünk akciókat, távolabbról is csatlakoznak hozzánk önkéntesek, például Pécsről vagy Mohácsról. Önerőből működünk, de tudunk fejlődni, mert összefog a közösség.

Évente 120-140 kutyusnak találnak új gazdit, mitől ilyen sikeres az örökbeadás?

Nagy hangsúlyt fektetünk a kutyák szocializálására, például szombatonként kutyasétáltatásra jelentkezhetnek be hozzánk családok, akár szabadidős programként, de sokszor örökbefogadási szándékkal érkeznek, így lehetőséget teremtünk arra, hogy megismerhessék a kutyust. De, ami még nagyon fontos, hogy az egyesület nem engedi el az öreg vagy beteg kutyák kezét sem, akik még minőségi életet tudnak folytatni, őket halálukig az egyesület gondozza. Természetesen gondoskodunk róla, hogy ők se szenvedjenek hiányt semmiben, így iskolák és szervezetek közreműködésével hozzájuk is rendszeresen jönnek sétáltatni gyerekcsoportok.

Milyen az együttműködés az önkormányzattal?

Együtt dolgozunk, így hatékonyan tudunk működni. Ha a gyepmesteri telepre bekerül egy kóbor kutyus, az egyesület segít megtalálni a gazdit, ha ez nem sikerül, akkor már a kötelező tartási idő alatt, míg a gyepmesteri telepen tartózkodik a kutyus, igyekszünk gazdát találni neki, ha nem tudjuk örökbe adni, akkor egyesületünk befogadja.

Igyekszünk a kutyák szocializálására fókuszálni, hogy az örökbe adást megkönnyítsük. A gazdiknak szigorú szűrőn kell átmenniük, hogy megkaphassák a választott kutyust, kötelező ivartalanítani, valamint az egyesület az örökbe adás után is ellenőrzi, hogy jó helye van-e az állatnak. Célunk, hogy a kutyákat jó környezetbe helyezzük el, és nem minden áron. A család segítő szolgálattal is jó a partnerségünk, hátrányos helyzetű családok udvarán élő kutyusoknak a család beleegyezésével kutyaeledelt viszünk, illetve segítünk kifizetni az ivartalanítást.

Kutyapanzió és kutyaiskola a hossztávú terv, meséljen erről!

Első számú tervünk a telephelyfejlesztés, amivel nagyon jól haladunk, ugyanis a sok önkéntesnek köszönhetően 20 helyett már 40 kutyust tudunk elszállásolni.  A későbbiekben kutyapanziót szeretnénk építeni, mert nagy rá az igény. Amikor a gazdik nyaralni mennek, sokszor okoz problémát a kutyusok elhelyezése. A gazdiknak is nagy segítség lenne a kutyaszállás, illetve a menhely is még inkább önfenntartóvá tudna válni. Egy másik terv, egy kutyaiskola létrehozása a menhelyi állatok számára. Egy olyan iskolát szeretnénk, ahol megfelelő felszereléssel szakértők végezhetnék az állatok szocializálását. Sok fiatal kutya kerül a menhelyre, akiknek a nevelése kulcsfontosságú, ugyanis növeli az örökbefogadás esélyét.