Tűz esetén önállóan beavatkozhatnak a szabadszentkirályi önkéntesek

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A több mint százéves múltra visszatekintő Szabadszentkirályi Önkéntes Tűzoltóegyesület a harmadik Baranya megyében, amely megkapta az önálló beavatkozásra feljogosító igazolást. Július elsejétől négy település ezerötszáz lakosáért vállalnak felelősséget, további hét település pedig közreműködő egyesületként számíthat a szabadszentkirályi önkéntesekre. A június 27-ei ünnepségen tűzoltó gépjárművet is birtokba vehettek.

Az önálló beavatkozásra való jogosultságot ünnepélyes keretek között jelentették be, amelyen részt vett a Szabadszentkirályi Önkéntes Tűzoltó Egyesület, a katasztrófavédelem vezetői, a megyei önkéntes tűzoltó egyesületek és az együttműködő szervek képviselői is.

Beszédet mondott az eseményen dr. Bérczi László tűzoltó dandártábornok, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzoltósági főfelügyelője, aki kiemelte, hogy a csapat az ötvenötödik az országban, amelyik az önálló beavatkozásra feljogosító igazolást megkapta.

Fotó: Téma Baranya

Ez annyit jelent, hogy tűz esetén a szabadszentkirályiak ezentúl hivatásos tűzoltók jelenléte nélkül is beavatkozhatnak. A munkát az a tűzoltógépjármű is segíti majd, amelyet a BM Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság adományozott az egyesületnek. A 1998-ban gyártott Mercedes 1124 TLF 2000-es gépjárműfecskendőt korábban a pécsi hivatásos tűzoltók használták.

„Ezentúl nem tájékoztatás, hanem riasztás érkezik majd – fordult Bérczi László az önkéntes tűzoltókhoz. – Ez most már kötelezettséget jelent, és az is előfordulhat, hogy egy káreseményt az egyesület önállóan számol fel.”

Mácsai Antal tűzoltó ezredes, Baranya megyei katasztrófavédelmi igazgató megköszönte az egyesület tagjainak és elnökének a kitartó és eredményes munkát, hiszen – hangsúlyozta – nem mindennapi tudás és gyakorlat kell ahhoz, hogy egy tűzoltó egyesület önállóan beavatkozó státuszt kaphasson.

Fotó: Téma Baranya

Az igazgató beszédében hangsúlyozta, az egyesület eddigi beavatkozásai és földrajzi elhelyezkedése is igazolja létjogosultságát, hiszen számos esetben tud támogatást nyújtani úgy a pécsi, mint a szigetvári hivatásos egységeknek. Az igazgató emlékeztetett arra, megyei szintű összefogás és sok támogatás segítette hozzá a szabadszentkirályi önkénteseket ahhoz, hogy ilyen jelentős fejlődésen menjenek keresztül, és a folyamatnak még nincs vége.

Az önkéntesek példát mutatnak az állampolgároknak, és fontos kincsüket, a szabadidejüket áldozzák a köz javára – mondta ünnepi beszédében Nagy Csaba országgyűlési képviselő. A politikus rámutatott arra a fejlődésre, amely az önkéntességben, különösen az önkéntes tűzoltó egyesületeknél tapasztalható mind szakmai, mind pedig eszközellátottság területén.

Szabadszentkirály polgármestere, Almás Roland köszöntőjének középpontjába az egyesület tevékenysége felett érzett büszkeséget állította, és arról a biztonságérzetről beszélt, amelyet a csapat a lakosság számára jelent. Példaként említett néhány beavatkozást, amikor az egyesület nyújtott segítséget.

Szabadszentkirályi Önkéntes Tűzoltóegyesület
Fotó: Téma Baranya

Az ünnepségen a megyei katasztrófavédelmi igazgató az egyesület részére oklevelet, valamint a rendszerbeállító gyakorlat sikeres elvégzését igazoló iratot adott át, míg az országos tűzoltósági főfelügyelő az önálló beavatkozásra jogosító igazolást, valamint a Szabadszentkirály Önkéntes Tűzoltó Egyesület részére adományozott tűzoltógépjármű kulcsát nyújtotta át az egyesület elnökének, Gyulai Krisztiánnak.

Ezt követően dr. Kajtár Edvárd székesegyházi plébános – aki egyébként az egyesület alapító tagja is – megáldotta az újonnan kapott járművet, valamint az önkéntes tűzoltó egyesület állományát.

TéBa/Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság – Fotók: Téma Baranya