Kezdőlap Politika Törvénytelen ...

Törvénytelen a hétfőre tervezett pedagógussztrájk, aminek a szülők sem örülnek

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A bíróság elsőfokú határozata megszületett ugyan január 28-án, de a döntés nem jogerős, így törvénytelen a hétfői pedagógussztrájk – írta szombati, az MTI-hez eljuttatott közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). A TémaBaranya.hu úgy tudja, a szülők jó részének ez felesleges terhet jelent, szerintük a választások előtt egyértelműen kormánnyal szembeni tiltakozásnak lenne más módja is.

Közleményük ismerteti: a szakszervezetek már december 21-én – a kormánnyal folytatott tárgyalásokkal párhuzamosan – bírósághoz fordultak, azonban nem tudtak formailag és tartalmilag megfelelő kérelmet előterjeszteni, így a szükséges hiánypótlások miatt a bíróság csak január 28-án hozott elsőfokú, nem jogerős határozatot. Hangsúlyozták: a jogszabály alapján sztrájk csak akkor tartható, ha a bíróság jogerős döntést hozott róla, ez a helyzet azonban hétfőn nem áll fenn.

A kormány felszólította a hétfői sztrájkot nagy erőkkel szervező szakszervezeteket arra, hogy tanúsítsanak jogkövető magatartást, és a hétfői sztrájkot halasszák el.

Az Emmi közleménye arra is kitér, hogy a koronavírus-járvány miatt a gyermekek és a szülők így is több hiányzásnak, tehernek voltak kitéve az elmúlt időszakban. Mivel a sztrájk jogszerűtlen – írták -, a tanulók tankötelezettsége pedig fennáll, a hétfői napon iskolába kell menniük, a távollét hiányzásnak számít. Ezért is kértük a szakszervezeteket, hogy ne teremtsenek káoszt, ne ösztönözzék a pedagógusokat a jogsértésre, és halasszák el a sztrájkot, várják meg a bíróság jogerős döntését – írták.

A kormányellenes hangulatot keltő szakszervezeti megmozdulás kapcsán egyébként sok szülőnek nem is elsősorban az a baja, hogy a baloldali érdekeket szolgálják, hanem az, hogy a rendszeresen előforduló karanténok, az elmúlt időszakokban a gyerekek otthonléte miatt már nem tudják ismét megoldani azt sem, hogy még a sztrájk miatt is valakit megbízzanak a gyerekfelügyelettel.

A TémaBaranya.hu ráadásul úgy tudja, hogy több helyen is a szülőkre akarják rátolni a felelősséget a „sztrájkolók”, és van ahol kormányellenes petíciókat is gyűjtenek, holott oktatási-nevelési intézményekben ez tilos lenne.

Több szülő is úgy vélte, ha a szakszervezetek szeretnének nyomást gyakorolni, akkor a munkaidejükön kívüli tüntetés lenne a megfelelő eszköz erre, ugyanakkor az már kérdés, hogy akkor valóban megmutatkozhatna, hogy mekkora támogatottságuk van.