Kezdőlap Közélet Petőfi Klub i...

Petőfi Klub indul és új emléktárlat Siklósi Várban

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Hétfőn tartotta meg a siklósi önkormányzat az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére szervezett ünnepséget, amelynek keretében megnyitották a Batthyány Kázmér emlékkiállítást és bejelentették, hogy Siklóson is Petőfi Klub alakul.

Az ünnepélyes zászlófelvonás után Riegl Gábor polgármester köszöntötte az egybegyűlteket, ünnepi beszédet pedig Nagy Csaba országgyűlési képviselő mondott a kápolnában tartott koszorúzás előtt. A műsorban közreműködtek a Siklósi Ifjúsági Fúvószenekar, a Siklósi Hagyományőrző Egyesület, a Tenkes Lovas Sport, Hagyományőrző és Polgárőr Egyesület valamint a Kanizsai Dorottya Általános Iskola diákjai. Az egész napos rendezvényen programokkal is várták a családokat, valamint megnyitották a Batthyány Kázmér emlékkiállítást és bejelentették, hogy Siklóson is Petőfi Klub alakul, miután az országgyűlés döntése értelmében a 2022-23-as esztendőket születésének 200-dik évfordulójához kapcsolódóan Petőfi Sándor emlékének szentelik hazánkban.

Az utóbbival kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón a Nemzeti Művelődési Intézet Baranya megyei igazgatója, Nemes Krisztina elmondta, hogy egy ünnepi alkalmat sikerült még ünnepibbé tenniük a program elindításával. Országhatáron belül 88, a határon túl 12 település vesz részt a programokban, ebből négy baranyai helyszín lesz, köztük Siklós is.

Ezeken a helyeken jönnek létre a Petőfi Klubok, ahol közel egy éven keresztül minden héten tartanak majd olyan kulturális, közösségi, ismeretterjesztő programokat, amik kapcsolódnak a költő életművéhez, a ’48-as gondolatisághoz. Lesznek helyi kezdeményezések mellett olyan események is, amiket országos ismertségű, nagyobb kulturális szervezetek, intézmények rendeznek.

Az eseményen térség fideszes parlamenti képviselője, Nagy Csaba jelképesen egy, Petőfi összes versét is tartalmazó könyvcsomagot nyújtott át Riegl Gábor siklósi polgármesternek, hogy a könyveket a Petőfi Klubban forgathassák. A politikus arról is szólt, hogy az informatikai szakemberek szerint a digitális korszak ellenére ha a kulturális értékeket meg szeretnénk őrizni, akkor a könyveket is ki kell nyomtatni.

Ezt követően került sor a Batthyány Kázmér emlékkiállítás megnyitására a Siklósi Várban. Riegl Gábor a megnyitón emlékeztetett arra, hogy Siklóson általános iskola is viseli Batthyány Kázmér nevét és 2022-ben ismét egy arra alkalmas, arra érdemes személy, Keresztes Andor plébános kaphatja meg Batthyány Kázmér emlékérmet.

Az emlékkiállítás létrehozásában pedig köszönet illeti a Szentgyörgyváry Péter várkapitányt, a várban dolgozókat is, valamint a külgazdasági és külügyminisztérium is támogatta a tárlat létrehozását.

Nagy Csaba méltatta Batthyány Kázmért, aki az 1848–49-es forradalom és szabadságharc alatt főispán, kormánybiztos és a Szemere-kormány tagjaként Magyarország első külügyminisztere volt.

A forradalom vérbe fojtása után emigrációba kényszerült, ott hunyt el. Hamvait Párizsból csak 1987-ben hozták haza és helyezték el a siklósi várkápolnában.

A leszármazottak részéről Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány elnöke köszöntötte a megjelenteket fia, Batthyány Boldizsár társaságában, aki a közelmúltban megalapította a Fiatalok Batthyány Körét. Batthyány-Schmidt Margit felhívta a figyelmet arra, hogy a szomszédunkban háború zajlik, így hálásnak kell lennünk azért, hogy békében élhetünk, részt vehetünk ilyen eseményeken, egyben arra kérte a megjelenteket, hogy egy perces néma csönddel gondoljanak azokra, akiket most a háború sújt és akiknek emiatt el kellett hagyniuk az otthonukat.