Kezdőlap Tudomány Repülőgyártás...

Repülőgyártáshoz fontos lézert építenek a megyeszékhelyen

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az autóiparban és a repülőgépgyártásban használt kompozit anyagok aprólékos megmunkálására alkalmas lézeres munkaállomást fejlesztenek a Pécsi Tudományegyetem (PTE) kutatói – közölte a baranyai felsőoktatási intézmény csütörtökön.    

Közleményükben azt írták, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 60 millió és az Európai Bizottság közel 20 millió forintos támogatásával megvalósuló fejlesztés nemzetközi együttműködésben zajlik a PTE, a magyar R&D Ultrafast Lasers Kft., továbbá német és osztrák ipari cégek, valamint a Bécsi Műszaki Egyetem kutatóinak részvételével.

A fejlesztés eredményeként 2,1 mikronos hullámhosszon működő, kombinált szállézeres és szilárdtestlézeres technológián alapuló lézeres munkaállomás jön létre.

Az új eszközt az autóiparban és a repülőgépgyártásban használt kompozit anyagok mikromegmunkálására használhatják a későbbiekben, emellett a kutatásnak köszönhetően az ipari mérő- és biztonságtechnikai rendszerek további fejlesztését is megalapozhatják – olvasható a PTE közleményében.

A modellváltáson átesett universitas tehát fejleszt, míg a baloldali pécsi önkormányzat vezetője, Péterffy Attila polgármester tiltakozott a modellváltás ellen.