Kezdőlap Siklós és Harkány Félezer éves ...

Félezer éves kapcsolat a szerbek és a helyiek között!

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A nemzetiségi önkormányzatok sikeressége, tevékenységük hatékonysága számos tényezőtől függ: a tisztségviselők elhivatottságán, a városvezetés hozzáállásán, a rendelkezésre álló forrásokon és a tagok aktivitásán. Az összes szereplő együttműködésére szükség van. Janosov Ivan elnök már három ciklus óta tölti be Siklóson ezt a pozíciót, s bár ötletei, tervei mindig is voltak, véleménye szerint nagyon nehéz manapság ezt a feladatot ellátni.


-Összetartó közösség a helyi szerb kisebbség?
-Van körülbelül tíz fő, akikkel rendszeres kapcsolatban vagyunk, ha rendezvényünk van, eljönnek. Mindenki végzi a saját dolgát, akik a háború alatt jöttek, a szabadidejükben inkább hazalátogatnak. Tíz éven keresztül igyekeztem, hogy kicsit aktívabbak legyenek, de sajnos a mai rohanó világban, amikor nem is helyben dolgoznak, nagyon nehéz ezt megoldani, kivitelezni. 

-Milyen rendezvényeik vannak?
-Az állandó programjaink közül kiemelném a siklósi Szent István születésének ünnepét. A megemlékezés augusztusban szokott lenni Göntéren. Erre a rendezvényre sokan eljönnek, a másik ősszel, a halálának az évfordulója. Évente egyszer Szerb Napot, Szerb Színházat tartunk. Sajnos arra sincsen lehetőség, hogy rendszeresen jöjjön a színház, mert képtelenség lenne finanszírozni. Aztán a Templom búcsún és főleg az egyházi ünnepek alkalmával gyűlik össze a szerb társaság.

-Mit lehet tudni a siklósi Szent Istvánról?
-Sokan a mai napig nem ismerik a siklósi Szent Istvánt, aki 1504-ben jött ide. Nem háborúval foglalta el Baranyát, hanem királyi adományként kapta. Egész életében a törökök ellen harcolt, itt halt meg, és a Göntéren temették el, amelyik régen zarándokhely volt. Olyan, mint most Máriagyűd. Mindig augusztus első vasárnapján rendezzük a megemlékezést. Volt, hogy sátrakat is felállítottunk, és százan voltunk.

-Meséljen kicsit magáról!
-Én már itt születtem, az őseim ötszáz évvel ezelőtt jöttek ide. Amikor ebbe belevágtam, az volt a célom, hogy a frissen jött szerbek és a magyarországi szerbek között legyen egy kapocs, hogy minél jobban tudjanak boldogulni. Ez részben sikerült is, bár közben sokan elköltöztek. Ez a negyedik ciklus, mióta létezik Siklóson Szerb Önkormányzat, én a harmadikat csinálom, mint elnök, előtte elnökhelyettes voltam. Három képviselőnk van. Az önkormányzat léte inkább jelképesnek tekinthető. Az itt élő szerbek többsége a háború ideje alatt jött, sokan azonban elmentek.