Kezdőlap Interjú A saját utama...

A saját utamat járom!

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Jogász, fotós. Ismeri a paragrafusokat, és a legjobb fényeket, szögeket. Ez utóbbit nemrég egy fotópályázaton díjazta a siklósi szakmai zsűri, mikor a „Téli varázs” című versenyen megosztott első helyet ért el a fényképével.

Ha neked kellene bemutatni magadat, mit mondanál? Dr. Tokai Bonita Dalma…
– Huszonkilenc éves vagyok, siklósi lakos. Jogászként dolgozom, fotográfus végzettségem is van. Ez a hobbim, ezt szeretem csinálni kikapcsolódásként, megörökíteni a pillanatot művészi módon.

Csak egy szenvedély a fotózás, vagy több annál?
-Ez nyitott kérdés a jövőre nézve, tekintve, hogy bármikor ott van, mint lehetőség, ha arra kerülne sor. Jelenleg abszolút hobbi, ezzel töltöm a szabadidőmet, hogy kikapcsoljam az agyamat a jogi anyagok után, és engedjek a kreatív énemnek.

15 éves korod óta fotózol. Mi volt előbb: az elhatározás, hogy jogász szeretnél lenni, vagy a fényképezés iránti szenvedély?
– Mindig is jó tanuló voltam, mindenképpen egyetemet szerettem volna végezni, és akkor jött az ötlet, hogy jogász legyek, azonban hobbiként folyamatosan és párhuzamosan ott volt a fotózás, és ezért 2017-ben úgy gondoltam, jó lenne, ha lenne erről „papírom”, végzettségem, így elvégeztem a fotográfusképzést is. Pont az a jó, hogy a kettő kiegészíti egymást.

Melyik a kedvenc témád fotósként?
– Természet, tájkép és az épületek.

– Kiállításban gondolkodtál már?
– Igen, egy álom teljesülne, ha összejönne. Saját kedvtelésből készítem a képeket, ha esetleg felfigyelne rá valaki, örülnék neki. Azon nem gondolkoztam, hogy kizárólag eladásra készítsem a fotókat. A képeimet a közösségi médiában és a saját honlapomon mutatom meg.

Van olyan példaképed, akinek tetszik a stílusa, és szívesen követnéd? Vagy úgy gondolod, nincs szükséged ilyenekre, és inkább a saját utadat járod?
– Inkább a saját utamat járom. Persze én is figyelem mások képeit, a közösségi oldalakon is örömmel nézegetem mások fotóit, de az nincs bennem, hogy szeretnék valakit utánozni. Kialakult már egy stílusom, sokan ráismernek a fotóimra.

Miről ismerhetők föl a Tokai Bonita képek? Milyen a rád jellemző stílus?
– Olyan képeket szeretek készíteni, melyeken egy picit elidőzik a szem. Sokan azt mondják, olyan, mintha képeslapokat készítenék. Szeretem szépen megkomponálni a fotót, például, hogy ne lógjon be semmi zavaró tényező, elem, így magára a témára tudjunk koncentrálni a néző. Szeretem az élénk színeket, ha pedig fekete-fehér képekről beszélünk, akkor legyen nagyon drámai. Persze szívesen kísérletezek.

Ez volt az első verseny, amelyiken indultál, vagy volt már több is?
– Régebben, gimis, egyetemista koromban küldözgettem képeket pályázatokra, de már régóta nem figyelem ezeket. Most nagyon sok ismerősöm szólt, hogy induljak ezen a helyi versenyen. Mondtam, rendben, legyen, akkor nyakamba veszem a várost, és megnézem, mit tudok ebből kihozni. Egy egész sorozat készült, nehezemre is esett azt az öt képet kiválasztani, amelyik szerintem a legerősebb.

Hogyan értesültél arról, hogy megosztott első helyezett lettél?
– Email formájában kaptam értesítést, nagyon örültem neki, mert nem számítottam rá. Nem követtem az eseményeket, nem figyeltem, hogy lejárt-e már a határidő. Pont az irodában voltam, mikor megkaptam az e-mailt. Rögtön hívtam a szüleimet, hogy elújságoljam nekik a jó hírt.

Lesz folytatás?
– Ha elém kerül egy olyan pályázat, amellyel azonosulni tudok, lehet, hogy küldeni fogok képet,azonban ha folyton azt figyelném, hogy milyen versenyek vannak, az nagyon behatárolna, hogy csak erre koncentráljak a képkészítés közben. Szeretném a fotózást úgy megőrizni, hogy elmegyek egy helyszínre, és ha tetszik valami, azt megörökítem, ha pedig úgy sikerül, akkor persze, beküldöm.

Manapság szinte trend, hogy nagyon sok utómunkát végeznek egy fotón. Neked mi a véleményed erről? Te inkább ott és akkor megpróbálod a legjobb szöget, fényt megtalálni, és keveset utómunkázni?
– Arany középutat kell választani ebben is, én azt mondom. A gépem is nyers (RAW) képet készít, ami azt jelenti, hogy nem feltétlenül azt látja, amit az emberi szem. Mindenképpen be kell tölteni a fotót egy képszerkesztőbe, és valamilyen szinten az alapdolgokat, mint például a kontrasztot, színegyensúlyt, tónust kiegyengetni, vagy éppen vágni, élesíteni stb. Ezeket elkészítem utómunkában, de kicserélni egy égboltot egy másikra, annak nem vagyok híve.

A sajátjaid közül, melyik a kedvenc képed? Mit ábrázol, és miért pont az?
– Ez nehéz kérdés, mert nem tudok egyet kiemelni. Inkább azt mondom, az egész gyűjtemény, amelyre jó egyben ránézni, kedves számomra. Ha készítek egy új fotót, általában az a kedvencem. Lehet, hogy egy hét múlva készítek egy másikat, és akkor az lesz. Mind abszolút kedves pillanatot őriz számomra.