Kezdőlap Ország-Világ A gimnázium e...

A gimnázium egyet jelent a várossal!

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Alapításának 65. évfordulójára emlékezve indított programsorozatot a siklósi Táncsics Mihály Gimnázium. A június 21-én ünnepélyes keretek között megtartott nyitórendezvény során mutatták be az erre az alkalomra elkészült jubileumi évkönyvet is.

„Minden közösség életében jeles napok az évfordulók, kiváltképp egy iskola történetében. Ahhoz, hogy itt legyünk kellettek olyanok, akik mertek nagyot álmodni, és 1955-ben letették egy gimnázium alapkövét” – mondta el megnyitóbeszédében Fischer Zsolt, az intézmény igazgatója.

Az igazgató azt is kiemelte, hogy a gimnázium ma egyet jelent a várossal, az intézmény nem élhet a város nélkül, és a város nem város oktatási intézménye nélkül. Szerves egységben, együtt élve működnek.

A Táncsics Mihály Gimnázium az elmúlt évtizedek alatt a város és vonzáskörzetének jelentős középoktatási intézményévé nőtte ki magát, amely számos tudományágban, hazai és nemzetközi szinten is elismert személyt adott az országnak. A jelenleg a Mohácsi Tankerületi Központhoz tartozó intézmény mai napig minőségi gimnáziumi képzést biztosít az idejáró diákok számára. Az elért eredményekhez azonban „kellettek az alapítók, a tanítók, az iskolában bízó polgárok és szülők” – mutatott rá megnyitóbeszédében Fischer Zsolt.

Fennállása óta 196 osztály érettségizett, 4610 tanuló kaphatott érettségi bizonyítványt és 121 pedagógus dolgozott azon, hogy öregbítsék egykori és jelenlegi alma materük hírnevét.

A Mohácsi Tankerületi Központ a jeles esemény alkalmából emléktáblát állított a gimnázium számára, melyre azon pedagógusok fényképei kerülnek majd fel, akik az intézmény falain belül oktatták a diákokat.

A Mohácsi Tankerület Központ által adományozott emléktábla

„Egyformán megtisztelő szólni mindenkihez, elsősorban napjaink diákjaihoz, pedagógusaihoz és a falakat egykoron élettel és szellemiséggel megtöltő korábbi tanulókhoz, tanárokhoz. Nekik köszönhetjük azt, hogy létezik ez az intézmény. Nekik köszönhetjük azt, hogy van mire építenünk…A Táncsics több, mint egy iskola: életutak, generációk találkozási pontja lett és szerves része szeretett városunknak” – emelte ki köszöntő beszédében Riegl Gábor, Siklós város polgármestere. A település vezetője arra is rámutatott, hogy a város jelképévé vált intézmény jelenlegi vezetőjével és a tankerülettel való eredményes együttműködés is hozzájárul ahhoz, hogy az iskola a jövőben is erősítse a város szerepét a térségben.

A gimnázium alapításának évfordulójára létrejött rendezvénysorozat indító állomásán mutatták be az erre az alkalomra elkészült iskolai évkönyvet, melyben egykori és jelenlegi diákok, pedagógusok és igazgatók osztják meg az intézményhez fűződő emlékeiket.

A szubjektív visszaemlékezéseket és az 1955-től napjainkig itt érettségizett tanulóinak, illetve itt oktató pedagógusainak névsorát tartalmazó évkönyv B. Aradi Éva, a gimnázium egykori igazgatójának keze munkáját dicséri. A könyvben olvasható felidézésekből kirajzolódik előttünk az iskola története és jelene, kézzel foghatóvá válik az a közösségi lét, mely mindig is jellemezte az iskola légkörét, és amire nagy hangsúlyt fektet a jelenlegi vezetés is.

A megnyitóbeszédek és az évkönyv bemutatása után Fischer Zsolt folytatott kötetlen beszélgetést a gimnázium két egykori igazgatójával, B. Aradi Évával és Szujkó Margittal, illetve két egykori diákkal, Kiss József Leventével, a Harkányi Kitaibel Pál Általános Iskola igazgatójával és Dr. Képíró Miklóssal, a biokémia területén magas eredményeket elért kutatóval.

Szintén a megnyitórendezvény keretein belül adták át az intézmény által, hagyományteremtés céljából alapított Táncsics Pro Schola díjat. Az újonnan indított kezdeményezés értelmében a gimnázium tantestülete évente három tanulónak, szigorú feltételek alapján ítéli oda a 15.000 forint értékű könyvutalvánnyal járó elismerést.

„Jó emlékezni arra, amin keresztülmentünk. Az ilyen emlékezésben erő van mindig, és bizonyságtevés csüggedések ellen. S van benne bölcs tudása annak, ami emberi megpróbáltatások fölött magasan lebeg, és méltóságos tisztán. Isteni igazságnak. Mely abban áll, hogy élünk. Mégis élünk. És süt reánk a nap”- idézte Wass Albert szavait a megnyitó alkalmával Fischer Zsolt.