Kezdőlap Kultúra Elkezdődött a...

Elkezdődött a VI. Bőköz Fesztivál

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Ünnepélyes keretek között nyitották meg a megye négy települését ( Kémes, Szaporca, Tésenfa és Drávacsehi ) érintő összművészeti fesztivált. Idén hatodik alkalommal töltik meg kulturális élettel az Ormánság keleti szegletét.

A program megnyitóján Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere azt mondta, hogy meglátása szerint „mióta megteremtetett az ember, mindig igyekezett az érzéseit, a vágyait lerajzolni, színekkel ábrázolni, teret formálni belőle, elmondani vagy leírni. S amit már nem lehetett leírni, azt zenébe, ritmusokba önteni és kifejezni vele a viszonyulásait a természethez és társaihoz: egyszóval megélni a minőségi emberi életet.” A miniszter azt is hozzáfűzte még, hogy az együtt töltött ünnepi alkalmakon ápoljuk tradícióinkat, a családunkat és építjük a nemzetünket. Ezt a célt szolgálja a Duna-Dráva Nemzeti Park és a négy település lelkes lakóinak munkájaként a Bőköz Fesztivál is.

Pataki András fesztivál-igazgató kiemelte, hogy már tavaly a rendezvény megújítása érdekében tett első lépéseknél megmutatkozott az az igény, hogy a térségben olyan egész évet felölelő művészeti, kulturális, közművelődési, oktatási, gazdasági és turisztikai pontokat kell keresni, mely a térség felemelkedését szolgálja.

„Úgy érzem, pezseg a kulturális élet. Az elmúlt egy évben, minden hónapban az itt lévő négy településen kulturális színházi előadás valósult meg. Cselekvőképes közösségek tucatjai bukkantak fel.” Hozzátette:  ha valaki majd körbesétál az egyes helyszíneken, visszatekintő szempárokat, dekódolt gondolatokat és célba juttatott üzeneteket fog találni.

Hoppál Péter kulturális alapellátásért felelős miniszteri biztos az Ormánsággal kapcsolatban jegyezte meg, hogy a térség még sok támogatásra szorul ahhoz, hogy a benne rejlő gazdag kincseket és értékeket megmutassa.

„A magyar vidék őrzi még génjeiben és hagyományaiban azt két háború és a trianoni gyalázat előtti magyar identitást, amelyik még az összetartozást alapvető értékként és kincsként élte meg.” A hat évvel ezelőtt elindított kísérlet a térségben még élő hagyományok újjáélesztését és a nagyvilág felé való bemutatását szolgálja. Meglátása szerint ma már egyre többen szeretnék megismerni az Ormánság meglévő kincseit. A fesztivál a kulturális alapellátás és a kormányzat kultúrpolitikájának mintájaként a nagy találkozások fesztiválja: itt a népivel keveredve találkozik az urbánus és mutatják meg közös kincseiket.

Nagy Csaba, a térség országgyűlési képviselője véleménye szerint az elmúlt hat évben számos oktatási, közművelődési, gazdasági, turisztikai és infrastrukturális fejlesztés történt a fesztivált érintő négy településen. Ezek eredményeképpen ma már egyre több turista fordul meg a térségben és olyan civil kezdeményezések indultak, mely például az Eperfa Tájház létrejöttét is eredményezte.

Őri László, a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke meglátása szerint a hagyományteremtő és hiánypótló módon életre hívott fesztivállal két célt is sikerült megvalósítani: felhívtuk saját magunk figyelmét is arra, milyen hihetetlen értékek vannak Baranya déli szegletében. Itt fellelhető minden, ami a magyarságot jellemzi: hitvilág, néprajzi kincsek, szellemi értékek, vidéki életforma. A másik cél, melyet sikerült elérni és ami már a kezdeteknél megfogalmazódott: erősítsük meg Baranya megyét az ország és Európa turisztikai térképén. Ma már nem csak a megyéből, de az ország más területeiről is sokan tekintetüket az Ormánságra vetik.

A megnyitót a Fajkusz Banda előadása követte, mellyel kezdetét vette a három napos kulturális ünneplés.