Kezdőlap Kultúra Siklósi szál ...

Siklósi szál a Benyovszky-legendában: musicalt is írtak a világutazóról

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Bemuatták a Benyovszky, a szabadság szerelmese című musical ünnepi változatát a címszerepben György-Rózsa Sándorral a Pesti Magyar Színházban.

A Benyovszky Emlékév 2021 eseménysorozat kiemelt programjaként megvalósult előadás nem dokumentumszerűen, hanem a művészet eszközeivel mutatja be a világhírű magyar utazót – mondta el G. Németh György producer a programról.

Kiemelte: a mintegy másfél órás, tömör előadás arra keresi a választ, hogy milyen ember lehetett a négy földrészt bejárt Benyovszky Móric (1746-1786), akinek alakját legendák szövik át. Ezúttal nem a tudomány, hanem a művészet segítségével szeretnék közelebb vinni az emberekhez a 18. században élt Benyovszky Móric történetét, tudatosítva azt, hogy a világhírű utazó, hajós és katona magyar volt.

Mint ismert, a siklósi várat és a hozzá tartozó birtokokat Benyovszky Lajos pozsonyi ügyvéd vásárolta meg a Batthyány családtól 1873-ban. Tőle idősebb fia, Móric örökölte a várat és az uradalmat. Gróf Benyovszky Móric (1872-1936) és öccse, Rudolf (1874-1955) anyjuk, Ocskay Erzsébet révén ükunokái voltak a Benyovszky család legismertebb tagjának, gróf Benyovszky Móric (1741-1786) világutazónak, madagaszkári királynak.

MTI/Mónus Márton

Pozsgai Zsolt rendező elmondta, hogy a darab nem az egész élettörténetet öleli át, hanem kiválasztották annak leginkább jellemző szakaszát. A kamcsatkai fogságtól kezdődő történet Benyovszky Móric tragikus halálig, azaz kivégzéséig tart.

Benyovszky Móric életét az elmúlt évszázadokban számos országban feldolgozták, többnyire könyvben, de készült belőle daljáték, film és francia opera is. Magyarországon Jókai Mór könyvei alapján vált ismertté rendkívül színes története, amelyet legendák szőttek át.

A születésének 280. és halálának a 235. évfordulója alkalmából megvalósuló emlékévben tudományos kutatások, korabeli dokumentumok feldolgozásával igyekeznek feltárni a valósághoz közeli megközelítéseket. Az emlékév alkalmából a Magyar Nemzeti Bank díszérmét, a Magyar Posta emlékbélyeget adott ki.

A program megvalósítását a Benyovszky Nemzeti Emlékbizottság, a Bethlen Gábor Alapkezelő, a Magyar Nemzeti Bank, a Nemzeti Kulturális Alap, a Magyar Művészeti Akadémia, a Benyovszky Társaság támogatta.

A siklósi várúr dédunokája: A vár szerető és gondos kezekben van!