Kezdőlap Közélet Befejeződött ...

Befejeződött Sellyén a Korongi tér felújítása

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Zöld Város projekt keretében elkészült beruházás célja élhetőbb, szebb, zöldebb város megteremtése az Ormánság szívében. A pénteken újonnan átadott térnek köszönhetően jelentősen javul Sellye településképe, arculata.

A Zöld Város projekt célja egy másodlagos központi közlekedési tengely kialakítása a város belső területén, a Batthyány utcától indulva a Bodonyi Nándor és Árpád utcán át a Korongi térig, illetve ezen tengely mentén a település kisvárosi arculatának, általános környezeti állapotának javítása. Ez a tengely frekventált közterületeket, valamint számos városi, közösségi intézményt köt össze, mint a városháza, általános iskola, sportcsarnok, városi piac, autóbuszmegálló, egészségügyi központ és munkaügyi központ. A beruházással jelentősen javult az intézmények megközelíthetősége, továbbá a gyalogos és kerékpáros forgalom biztonságosságának elősegítése is megvalósul.

A projektnek köszönhetően többközpontú, sokszínűbb településszerkezet jött létre, amelynek leglátványosabb eleme a Korongi tér felújítása. 2021. szeptember 3-án ünnepélyes keretek között avatták fel az újjászületett városrészt, aminek alkalmával szemléletformáló eseményt, családi pikniket szerveztek.

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében finanszírozott projekt összköltsége 300 millió forint volt.

A Korongi téren a zöldfelületek rehabilitációja keretében kivágták a beteg növényeket, ezzel együtt klímatűrő fasorokkal és cserjesorokkal, valamint egy új öntözőhálózattal gazdagodott a terület. A teljes projekt során több mint 16000 négyzetméteren történt meg a zöldfelületek és nyílt terek átalakítása, a Korongi téren 9300 négyzetméternyi felületen füvesítettek.

Ivókutakkal, piknikpadokkal, filagóriával, esztétikus utcabútorokkal rendelkező pihenőparkot alakítottak ki, új sétányok épültek, biztonságos gyermekjátszótér és felnőtt tornapálya létesült. A közlekedési tengely mentén és a park területén korszerű, energiatakarékos közvilágítás, illetve térfigyelő rendszer segíti a közlekedés és értékeink biztonságát.

Nagy Attila, Sellye polgármestere a pénteki ünnepélyes átadón elmondta, hogy a Korongi tér a felújítást követően számos rekreációs tevékenységnek, közösségi programnak biztosít majd helyszínt. A településfejlesztési célokkal maximálisan összhangban áll a projekt, hiszen a gyalogos úthálózat fejlesztésével javult a közintézmények elérhetősége, nem beszélve arról, hogy vonzó, fenntartható épített környezet, esztétikus és modern közterületek jöttek létre. A városvezetés és a kormányzat kölcsönös és együttműködésének köszönhető, hogy az elmúlt időszakban több fontos fejlesztés is megvalósulhatott Sellyén, aminek egy fontos állomása a mostani – vélekedett a város polgármestere.

Nagy Csaba, a térség országgyűlési képviselője a beruházás kapcsán örömét fejezte ki, amiért Sellye kisvárosi arculata az elmúlt időszakban ilyen látványos, mindenki számára kézzelfogható fejlődésen ment keresztül. A Zöld Város projektnek köszönhetően a település egy új, rendkívül magas színvonalú központi térrel gazdagodott.

-Ebben a felgyorsult világban szükség van olyan közösségi színterekre, ahol fiatalok és idősek egyaránt kikapcsolódhatnak, ugyanakkor időt szakíthatnak egy kis mozgásra is. Az infrastrukturális fejlesztés mellett a beruházás fontos hozadéka, hogy erősíti a közösségi szemléletmódot, a megújult Korongi tér lehetőséget biztosít a település lakosságának aktív sportolásra és a szabadidő kellemes eltöltésre egyaránt, melyet bárki igénybe vehet majd – tette hozzá Nagy Csaba.

A képviselő kitért arra, hogy a Zöld Város projekt egy nagyon fontos eleme Sellye komplex városfejlesztési programjának, amelynek köszönhetően a humán és műszaki infrastruktúra megújulásáért jelentős fejlesztési források kerültek becsatornázásra a városban.

A TOP pályázatok keretében mintegy 1,4 milliárd, az EFOP esetében csaknem 1,2 milliárd forint, a Magyar Falu Programban több mint 110 millió forint jutott sellyei fejlesztésekre. Megújulhatott a közös önkormányzati hivatal, a családsegítő, a bölcsőde, az óvoda, az általános iskola, a sportcsarnok, a kézilabdapálya, a könyvtár, a volt sajtgyár funkcióváltásával munkahelyteremtő barnamezős rehabilitáció valósult meg, modern fitnesztermet hoztak létre, illetve kerékpársávok, kerékpárutak, járdák készültek el a városban. A forrásokból felzárkóztató programok, kompetenciafejlesztések, képzések, közösségépítő tevékenységek, további munkahelyteremtő projektek is támogatásban részesültek.