Kezdőlap Interjú Már a NASA pr...

Már a NASA programjain versenyez és nemzetközi tábort szervez a siklósi tinédzser

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Sokan nem tudják még tinédzser korukban, hogy mivel szeretnének foglalkozik, milyen szakmát akarnak választani. A siklósi Szegedi Zsófia, a Táncsics Mihály Gimnázium 12. osztályos tanulója számára már korán egyértelművé vált, hogy olyan hivatást szeretne, mely többféle tudományterületet ötvöz. Így esett a választása az orvosbiológiai mérnök szakra. Nemzetközi angol nyelvű tudományos tábor szervezése, többszörösen elnyert DDC Tehetség ösztöndíj és C1-es nyelvvizsga fűződik a nevéhez, pedig még csak 18 éves.

Fiatal korod ellenére már rengeteg dologban vettél részt, honnan jön ez az ambíció?

Kiskorom óta érdekeltek a tudományok, mindig motivált voltam, gyakran részt vettem versenyeken. A gimnáziumban pedig teret kaptam arra, hogy angol nyelven folyó versenyeken is kipróbálhassam magam. A természettudományos tárgyak a kedvenceim, de az angolt is szeretem.

Milyen érzés a Siklósi Táncsics Mihály Gimnáziumba járni?

Nagyon jó osztályom van, ez sokat jelent. Támogató közösségben vagyok, mindenki jó valamiben, kiállunk egymásért, segítjük egymást. Sokat ad, hogy minden nap olyan helyre megyek, ahol jól érzem magam. Az osztályfőnököm Tóth Márta tanárnő nagyon támogató. Angolból C1-es nyelvvizsgám van, és előrehozott érettségivel rendelkezem, mindkettő nagyon jól sikerült. Tízedikben voltunk Angliában, ez nagyon jó lehetőség volt arra, hogy kipróbálhassuk magunkat, élveztem, hogy megszólalhattam angol nyelven.

Mik a terveid a továbbtanulásnál?

Orvosbiológiai mérnök szeretnék lenni. Van, aki kutat, de lehet például művégtagokat tervezni. Engem a protézisek érdekelnek. Nem tudom még, hol szeretnék majd elhelyezkedni: Magyarországon vagy külföldön. Kicsit itt is és ott is, az lenne a legjobb. Ez a szak csak mesterképzésben van, így nem tudom, évente hányan végeznek orvosbiológiai mérnökként. A legjobban az érdekel, hogyan lehet az emberi szervezetet egy géppel összekapcsolni. A felvételi már zajlik, külföldre és Magyarországra is jelentkeztem.

Hogyan jött a NASA Space Apps Challenge verseny?

A New York-i Természettudományos Akadémiának van egy programja, a Junior Academy, ott megismerkedtem más diákokkal, és velük együtt vettem részt. Ez egy nyitott verseny, bárki indulhat. Nagyon gyorsan, két-három nap alatt kell egy problémára megoldást találni. A téma az volt, ha az űrhajósok kimennek az űrbe, hogyan tudnak egészségesek maradni.

Szerveztél egy nemzetközi nyári tábort is! Mi volt a cél, és hogyan találtál oktatókat, akik csatlakoztak a kezdeményezéshez?

Nagyon sok amerikai egyetem szervez nyári táborokat, melyek a járványhelyzet miatt online folytak. Valamelyik ad ösztöndíjat, valamelyik viszont nem. Így jött az ötlet, hogy szervezzünk egyet mi is, ingyen, ebből lett a Future Generations of Scientists nevű szervezet. Tavaly nyáron volt az első online táborunk egy héten keresztül. Sok érdekes téma volt, például biokémia, fizika, történelem, közgazdaságtan. Délelőtt és délután is két-két előadónk volt, egyenként másfél, két órát tartottak. Több országból voltak előadóink (Amerikából, Oroszországból, Magyarországról, Egyiptomból, Szerbiából), a résztvevők között pedig középiskolások, egyetemisták, egyetemi oktatók. Közel nyolcvan tanuló tartott velünk. Sok pozitív visszajelzést kaptunk, ezért úgy döntöttünk, hogy idén nyáron is tartunk tábort.

Aktív életet élsz: szervezel, tanulsz, versenyeken veszel részt. Miben tudnak a szüleid támogatni?

Mindenben támogatnak, mindig van bíztató szavuk számomra. Segítenek abban, hogy meglegyen mindenem ahhoz, hogy tanulni tudjak, és sikeresen vehessek részt a versenyeken. Szeretem Siklóst, azt, hogy egy kisváros. Friss levegő van itt, mindenki kedves, ismerjük egymást, és összetartó közösség vagyunk.