Kezdőlap Interjú Kutatók, akik...

Kutatók, akik az USA helyett Siklóst választották!

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Kutatók, cégvezetők, és egy világszerte egyedülálló alkalmazás megálmodói. Több évig az USA-ban dogoztak, most pedig egy kisvárosban, Siklóson élnek, mert úgy gondolják, a tehetség nem helyhez kötött, ahogyan egy sikeres vállalkozás irányítása sem. Képiró Miklós és felesége, Várkuti Boglárka kitartása és elhivatottsága példaértékű. Képiró Miklós avatott be a részletekbe.

– Elevenítsd fel kérlek, kicsit a múltat, az elmúlt 5-6 évet! Mivel foglalkoztál, hol
jártál?

– Bogival 2015-ig az ELTE Biokémiai Tanszékén, Málnási Csizmadia András laborjában
dolgoztunk. Az ott elért eredményeinknek köszönhetően abban a megtiszteltetésben volt részünk, hogy kutatásainkat 2015-től az amerikai The Scripps Research Institute-ban folytathattuk. Ez a munka sokban hasonlított arra, amit az ELTE-n csináltunk, ott is gyógyszerkutatással foglalkoztunk, eleve ilyen jellegű projekteket kerestünk. Az alapvető különbség az volt, hogy míg az ELTE-n izomgátolókat, kint idegsejtekre ható molekulákat fejlesztettünk. Szinte minden agyi megbetegedésnél megfigyelhető az idegsejtek energiaellátási rendszerének a hibája. Az volt az alaphipotézisünk, hogy ha találnánk olyan molekulákat, melyek védik és javítják az agysejtek energiaellátását, az hatékony lehet különböző agyi betegségeknél, mint például az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór. A projekt során egy olyan fotóalapú rendszert dolgoztunk ki, mely emberi beavatkozás nélkül, százezres nagyságrendben tud mikroszkopikus képeket analizálni. A módszerünkkel végül is 61 molekulát sikerült azonosítani, melyek közül a legígéretesebbek jelenleg amerikai szabadalmaztatás alatt vannak. 2019-ben hazaköltöztünk, és egy teljesen más
projektbe vágtunk bele.

– Honnan jött az új projektetek ötlete?

– Az volt az ötletünk, hogy az USA-ban kifejlesztett képanalizálást kipróbáljuk a
tudományon kívül is. Olyan globálisan jelenlévő problémát kerestünk, ahol bár nagyon jól lehetne képanalizálást használni, még nem gondolt rá senki. Az öcsém, Képiró Gáspár, aki régóta vendéglátással foglalkozik, vetette fel, hogyha csinálnánk egy olyan applikációt ami egyetlen fotó alapján le tudna standolni, annak nagyon sokan örülnének. A standolás az a folyamat, amely során a bárokban, éttermekben a leltározás során megmérik a bontott üvegekben lévő folyadék mennyiségét. Viszonylag gyorsan összeállítottunk egy pilotkísérletet, végigfotóztunk egy csomó üveget, manuálisan megmértük mennyi ital van bennük, majd az volt a feladat, hogy ezeket a mennyiségeket egyetlen fotó alapján automatikusan kiszámoljuk, és szintén automatikusan felismerjük az üvegeket. A kísérlet sikerült.

Évekig éltek az Egyesült Államokban

– Mikor vált komollyá a dolog, mikor derült ki számotokra, hogy ezzel foglalkoztok
majd?

– Ez az egész abszolút egy hobbi projektnek indult. Aztán felmerült bennünk, hogy mi
lenne, ha alapítanánk erre egy startupot, kezdő vállalkozást.
Ezt megtettük, az www.ibar.ai oldal már el is érhető jelenleg pedig gőzerővel folyik a fejlesztés, és amint a lehetőségek engedik, tehát újranyit a vendéglátás, piacra szeretnénk lépni.

– Miért döntöttetek úgy, hogy hazajöttök, hiszen kint egy szép tudományos karrier
várt rátok?

– Azért jöttünk haza, mert megszületett a kislányunk, és megváltoztak a prioritások. A
kutatómunka olyan, hogy az bizony nem napi nyolc óra. Ha a sejtek éppen olyan
állapotban vannak, akkor éjszaka, vagy hétvégén is dolgozni kell. Olyan munkát
szerettünk volna végezni, ami nem függ élő, kísérleti objektumoktól. Ezért is indultunk el a számítógépes dolgok irányába. A másik, még ennél is sokkal fontosabb érvünk pedig az volt, hogy Magyarországon szerettük volna felnevelni a kislányunkat. A tudományos karrierünket továbbra is építgetjük, most is benne vagyunk akadémiai kutatásokban, és hisszük, hogy a mai világban az ember megválaszthatja, hogy hol szeretne élni. Mi Siklóson.

Nemzetközi szinten is gondolkodtok az applikációtokkal?

– Így van, az az üzleti modellünk, hogy elindítjuk a szolgáltatást a magyar piacon, majd
az applikációt a globálisan is jelenlévő éttermi szoftverekbe való integrálódás
irányába fejlesztjük tovább. Egy olyan applikációt szeretnénk, amit a
vendéglátóhelyek a világ bármely pontján le tudnak tölteni és használni akár önálló
szoftverként
, akár a már meglévő éttermi szoftverükön keresztül.

Az hazai startup alapítói

Mi a véleményed: kisvárosból is lehet sikereket elérni, céget irányítani, és nemzetközi szinten is elismertté válni?

Egy szoftvercéget lehet kisvárosból irányítani. Nekem szent meggyőződésem, hogy
Siklóson és környékén is lehet jó szakembereket találni. Erre jó példa Sárosi Dávid, aki
nemrég programozóként csatlakozott a csapatunkhoz. Ő például a szomszédom volt.