Kezdőlap Interjú A gyerekeknek...

A gyerekeknek meg kell adni a szabadságot, az álmot

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A siklósi Farkas-Káló Beáta számára mindig is fontos küldetés volt, hogy adjon és segítse a gyerekeket. Ahogyan az is, hogy felhívja a figyelmet azokra az értékekre, melyek nagyon fontosak egy kiegyensúlyozott és boldog élethez. Nem csak munkájával igyekszik jobbá tenni az óvodások és iskolások életét, hanem nemrég megjelent mesekönyvével, a Gerda történteivel is, mely az értékekre hívja fel a figyelmet.

Honnan jött az ötlet, hogy mesekönyvet írj?

-Gyors egymás után jöttek az ötletek a történettel kapcsolatban, mikor tavaly többet voltam otthon. Jobban magamba tudtam mélyedni, elgondolkodni. Elkezdtem írni, nem tartott sokáig egy kisebb történet megírása, majd mikor összegyűlt három, elküldtem a kiadónak, hogy mit szól hozzá. Azt mondta, rendben, írjak még hozzájuk annyit, hogy negyven oldal legyen.

Kitalált vagy valós történetekről írsz?

-Több történet alapja valós, de vannak meseszerű, tanulságos mesék is, melyekbe becsempésztem azokat a témákat, értékeket, melyek nagyon fontosak, és itt-ott hiányoznak az emberek életéből. Ami kialakult bennem az évek során, egy pozitív hozzáállás, ahogyan a gyerekeimet szerettem volna nevelni. Nem volt kitűzött célom, hogy majd olyat írok, mellyel megmondom a „tutit”, vagy megváltom a világot!

Milyen témákat érintesz a könyvedben?

-Az emberi értékekről írtam, mint a tisztesség, becsület, igazságosság, de van benne olyan is, amelyik nem ez a kategória: a vágyaink, álmaink. Ezeket nem szabad elvenni senkitől sem, fontos kihangsúlyozni a mesékben, és a való életben, a munkám során is, hogy a gyerekeknek meg kell adni a szabadságot, azt az álmot, hogy bármik lehessenek és bármit elérjenek, amit szeretnének! Fontos, hogy ebben támogassuk őket! Kellenek szabályok, de az álmaikat lerombolni, az nem helyes! Segíteni kell őket a megvalósításukban!

Mikor döntötted el, hogy ebből könyvet szeretnél?

-Megmutattam otthon a gyerekeimnek, egy-két barátnak, és tetszett nekik, ekkor gondoltam arra, hogy elküldöm a kiadónak. Kíváncsi voltam, hogy reagálnak rá! Az volt a válasz, hogy jó lesz, folytassam, írjak még történeteket.

Miért lett Gerda a főhős?

-Nagyon szerettem gyerekkoromban a Hókirálynőt, és imádtam ezt a nevet. Számomra a Gerda név a csodákkal és a varázslattal azonos. Emiatt az érzés miatt egyértelmű volt, hogy így fogom hívni a főhőst.

Miért választottad ezt a pályát? Miért volt fontos, hogy gyerekekkel foglalkozzál?

-Korábban családsegítő voltam, mindig is szívesen segítettem a környezetemben bárkinek, nagyfokú empátia van bennem. Nagyon szerettem volna ezzel foglalkozni, később sikerült is. Aztán hívtak Siklósra a Családsegítő és Gyermekjóléti Központba, és mivel lehetőség volt óvodai-iskolai szociális segítőként elhelyezkedni, azt mondtam: jövök! A gyerekek sokkal tisztábbak, befogadóbbak, mint mi felnőttek. Sok sikerélményem van! Az óvodákban többnyire prevenciós foglalkozásokat tartok, egészségmegőrzéssel, szociális érzékenyítéssel kapcsolatban, és egyéb más témákban. Adott esetben segítem az óvónők munkáját is. Az iskolákban pedig a prevenciós foglalkozások mellett egyéni konzultációkra is járnak a gyerekek. Nagyon jó érzéssel tölt el, mikor azt látom, hogy bejön egy kisgyerek, aki szomorú, össze van törve a lelke, és úgy megy ki, hogy mosolyog. Boldog leszek tőle, engem is feltölt, hogy tudok adni, és érzem, hogy van értelme a munkámnak.

Tervezed további könyvek megírását?

-Persze, vannak ötleteim! Aztán ember tervez, Isten végez! Nincsen sem határidőm, sem elvárásom magammal szemben. Ha sikerül, örülök neki, ha nem, hát nem! Nem szeretnék egy „kényszertermelő” dolgot az életembe.