Kezdőlap Közélet A kisváros, a...

A kisváros, ahol nem csökkent, hanem nőtt a lakosságszám

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az elmúlt évtizedek hazánkban arról szóltak, hogy miként csökkent le a lakosságszám 10 millió fő alá, de a polgári kormány volt az első, amelyik ennek a tendenciának a megállítására törekedett.

Az elmúlt években bevezetett csok, valamint a falus csok már önmagában komoly segítséget jelent a fiatal családoknak, de ez még kiegészült a nagycsaládosoknak adott különböző kedvezményekkel, a gyermeket tervező párok babaváró hitelével, támogatásával is.

A demográfiai csökkenés leginkább a falvakat, a kisebb városokat érintette, illetve azokat a nagyvárosokat – ilyen Pécs is – , ahol a korábbi szocialista ipar megszűnése után nem történt meg a szerkezetváltás. A kisvárosokban egyértelműen a nagyobb települések elszívó ereje dominált. Sásd esetében is nyilvánvalóan a természetes fogyás mellett ez volt a leginkább meghatározó oka a lakosságszám csökkenésének.

– A várossá nyilvánításunk éve óta folyamatosan mindig kicsit csökkent a lélekszám – mondta Jusztinger János, Sásd polgármestere. – A választási programom az egyik fontos célkitűzése volt a népességfogyás megállítása, bíztam abban, hogy legalább meg tudjuk állítani a tendenciát, de végül 2020-ban azt is elértük, hogy az egy évvel korábbihoz képest 31-en többen élnek Sásdon.

Ez pedig azt jelenti, hogy az elhalálozások száma miatt nagyjából 60-70-en lelhettek új otthonra a településen. A növekvő igények okán az új esztendő elején már Újtelepen vizsgálták a település bővítésének lehetőségeit.

Jusztinger János elmondta, a kormányzati intézkedések mellett a város is segíti a fiatalok letelepedését. Az önkormányzat a 45 év alatti házaspároknak egyszeri, kétszázezer forintos támogatást nyújt, ezzel elősegítve az első lakáshoz jutásukat. Mindezek mellett pedig rendkívül kedvező áron, négyzetméterenként ezer forintért adják a telkeket, de akik a csok-ot is igénybe veszik, azoknak a vételár felét visszaadja az önkormányzat, így félmillió forintért már összközműves, ezer négyzetméteres építési telket lehet venni a városban.

Elfogytak az építési telkek, ezért újabbakat alakítunk ki: az újtelepi részen az Orgona és Móricz Zsigmond utcát összekötjük, ezt a szakaszt is szilárd útburkolattal látjuk el, a még hiányzó infrastruktúrát kiépítjük – mondta a polgármester, aki szerint öt ilyen telket tudnak itt alakítani, és úgy számolnak, hogy a költségek sem terhelik meg a város kasszáját. Nullszaldósra tudják kihozni a fejlesztést, tekintve, hogy nem a bevételszerzés, hanem a város lakosságszámának megtartása, illetve növelése a most cél.