Kezdőlap Gazdaság Soha nem láto...

Soha nem látott lehetőséget ad a 600 milliárdos Magyar Falu Program

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Soha nem látott lehetőséget ad a vidéki Magyarország településeiknek a teljes egészében hazai forrásokból finanszírozott Magyar Falu Program – mondta Nagy Csaba, fideszes parlamenti képviselő a 2021-2027 fejlesztési ciklus tervezésével kapcsolatos vitában az Országgyűlésben.

A nemzeti oldal politikusa a felszólalásában az előző, a 2014-20-as ciklusban zajló vidékfejlesztési programok eredményeiről és a vidéki települések fejlesztéséről is beszélt.

A társfinanszírozott programok mellett felhívta a figyelmet arra is, hogy soha nem látott lehetőséget ad a vidéki Magyarország településeinek a teljes egészében hazai forrásokból finanszírozott Magyar Falu Program, megemlítve, hogy habár szakmapolitikai vitának indult a napirend, a baloldal képviselőinek jelentős része igyekezett félpercnyi hírnév reményében nagyobbnál nagyobb lózungokat mondani.

Nagy Csaba felelevenítette, hogy a korábban bonyolult, összetett és sokak számára átláthatatlan pályázati rendszer után „rendet kellett tenni”.

A beszédében kiemelte, hogy korábban annyira lassú volt a rendszer, hogyha abban az ütemben haladtak volna a pályázók kifizetései, akkor három évtizedbe tellett volna az uniós források elosztása. Pályázatíróknak hihetetlen összegeket kellett kifizetni, kiszámíthatatlan volt az is, hogy ki mire és milyen célból tud pályázni – mondta.

Az önkormányzatoknak hiteleket kellett felvenniük, aminek következtében eladósodtak – tette hozzá, aki szerint az Orbán-kormány e téren is rendezte a helyzetet.

Konkrétumokat is felsorolva elmondta, hogy csupán Nyugat-Baranyában egyedi szennyvízkezelési programra nyert Almamellék, Boldogasszonyfa, Somogyhárságy, Szentlászló, Áta, Ócsárd, Csonkamindszent, Baksa, Páprád, Tengeri, Téseny, Bakóca, Baranyaszentgyörgy, Gödre, Mindszentgodisa, Babarcszőlős, Bisse, Diósviszló, Drávaszerdahely, Drávacsepely, Garé, Kémes, Kisdér, Matty, Siklósbodony, Rádfalva és Szava. Csak ez összesen 3,2 milliárdos program.

Az emberi erőforrások fejlesztése programban Siklós két iskolájára, valamint Sásd, Sellye, Vajszló, Somogyapáti, Nagydobsza, Szentlászló, Szigetvár, Pellérd, Drávafok, Harkány, Baksa, Szentlőrinc, Magyarmecske, Vásárosdombó és Mindszentgodisa tudott az iskoláira költeni összesen 3,6 milliárd forintot.

A terület- és településfejlesztési operatív programban óvodára, bölcsődére összesen 1,9 milliárdot fordíthattak Sellyén, Magyarszéken, Almamelléken, Szentlőrincen, Harkányban, Cserdiben, Mindszentgodisán, Sásdon, Pellérden és Kétújfalun.

Baranyában egyébként több mint kétszáz pályázat keretében 46 milliárd forintnyi fejlesztést hajtottak végre.

-A Magyar Falu Program tökéletesen kiegészíti az uniós forrásokat, hiszen az uniótól olyan messze van a magyar vidék, hogy nagyon nehéz olyan programokat elindítani, amelyek után a támogatások kézzel foghatóan ott lesznek a kisebb településeken – mondta. – 2019-ben, 2020-ban és 2021-ben összesen 600 milliárd forintot tudunk fordítani kizárólag hazai forrásból a Magyar Falu Programban azokra a településekre, ahol a lélekszám nem éri el az ötezer főt. Hozzátette: 1600 civil egyesület nyert a Magyar Falu Programban és 2678 magyar település van, ahol már elérhető a falusi csok. Ezeknek a kormányzati intézkedéseknek köszönhető az, hogy a KSH adatai alapján 2020-ban 900 településen növekedésnek indult a lakosságszám.