Kezdőlap Gazdaság Pár nyugat-ba...

Pár nyugat-baranyai település lehet a megoldókulcsa az energiaválságnak

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Nem most, nem ebben az évben, valószínűleg nem is ebben az évtizedben, de Boda földrajzi adottságai hosszú távon közvetve kiutat jelenthetnek az energiaválságból. Novemberig szeizmikus méréseket végeznek a térségben.

A Nyugat-Mecseki Társadalmi Információs Ellenőrzési és Településfejlesztési Önkormányzati Társulás (NYMTIT) tartott szakmai fórumot a minap, amelyet immár lassan két évtizede évente megrendeznek. A társulás elnöke, a bodai polgármester Kovács Győző, nem véletlenül, hiszen ennek a községnek a környezetében és főként alatta kutatnak az után, hogy a paksi elhasznált fűtőelemeket a föld alatt, biztonsággal el lehessen helyezni, ez pedig a kulcsa annak, hogy hazánk energetikai szempontból függetlenítse magát.

A biztonság az első

Nagy Csaba, a térség parlamenti képviselője is részt vett a fórumon, amin a kutatók bemutatták a Bodai Agyagkő Formáció földtani kutatásának új eredményeit, valamint szó volt többek között a 3D szeizmikus mérésekről, közvélemény-kutatási eredményekről és a jövőbeni tervekről.

Mint közölte, „a több évtizedes kutatómunkát követően, további évtizedek alapos, megfontolt, szakmai munkája fog következni a lakosság tájékoztatásával és bevonásával. A legfontosabb számunkra az emberek egészsége, biztonsága és környezete, ennek érdekében folytatjuk munkánkat!”

Stabil ez a formáció

A RHK Kft. kutatásai szerint a bodai agyagkő vízzáró képessége kiváló, így biztonságos környezetet nyújthat a radioaktív hulladékok 500 és 1000 m közötti mélységben tervezett tárolója számára. Azonban a kőzetben előfordulhatnak olyan töredezett zónák, amelyek lehetővé teszik a felszín alatti vizek áramlását. Ezért a telephely megfelelőségének igazolásához mélyfúrásokra és az azokban végzett helyszíni vizsgálatokra van szükség. A agyagkővel kapcsolatos fúrások eddig megerősítették, hogy van ahol több mint 1300 méter mélységben és azon túl is megtalálható, másutt 850 méternél lett „vége” stabil formációnak. A szakemberek nagyon fontosnak tartják, az adott terület felszín alatti vizeit, mozgásait feltérképezzék, a szivárgási viszonyokat körültekintően megoldják.

A terület meglehetősen stabil, a korábbi kutatások alapján a bükkösdi kőbányából egy sztyeppei mamut állkapocstöredékei kerültek elő, amelyek bizonyosan idősebbek 260 ezer évnél. Ez a lelet is a terület stabilitását, lassú felszínfejlődését támasztja alá – közölte az RHK kft.

Rezgések rajzolják meg a térképet

Hosszas előkészítés után, júliusban megkezdődött a térség nagyfelbontású 3D szeizmikus mérése is, amelynek célja a terület földtani szerkezetének pontosítása 49 négyzet kilométernyi területen. A nagy szabású terepi munka során mesterségesen kis energiájú rezgéseket gerjesztenek, amelyek a Föld mélyebb rétegeiről különbözően verődnek vissza. A visszaverődő rezgéseket a föld felszínén elhelyezett érzékelők mérik, a jeleket digitális adatokká alakítják át, amelyek egy térbeli képet rajzolnak ki a Föld geológiai szerkezetéről, a mélyebb rétegekről és az esetleges törészónákról.

A méréseket szeptembertől novemberig végzik, amelyek befejezése után a kivitelező gondoskodik a területen elhelyezett eszközök összeszedéséről.

Évtizedek alatt dől el a kérdés

A vizsgálatok eddig azonban semmilyen olyan eredményt nem hoztak, ami eldönthetné, hogy a beruházást meg kell valósítani, vagy el kellene vetni.

Az Országos Atomenergia Hivatal korábbi közlése szerint 2032-ben lehet az újabb mérföldkő, akkor történhet meg az Országgyűlés előzetes elvi hozzájárulása a további előkészítő tevékenységek megkezdéséhez. A telepítési engedély birtokában egy felszín alatti kutatólaboratóriumot kell üzemeltetni (a jelenlegi ütemezés szerint a 2050-es évekig) a részletesebb vizsgálatok elvégzéséhez. Az alkalmasságot igazoló kutatási eredmények, az Országgyűlés előzetes elvi hozzájárulása, valamint a felszín alatti kutatólaboratórium által szolgáltatott megfelelő eredmények alapján kezdődhet csak el a létesítésre vonatkozó engedélyezési eljárás, a 2050-es években.