Kezdőlap Gazdaság Így nyomják a...

Így nyomják agyon a kisvárost az elhibázott brüsszeli szankciók és a háborús válság, de nem adják fel!

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A hegyháti kisváros Sásd polgármestere, Jusztinger János komoly és pontos látleletét adta annak, hogy mit jelent magyaroknak, egy hegyháti kisvárosnak az, hogy a béke, a békés rendezés lehetősége helyett a háborúskodást és a fegyverkezést választották mind nyugaton, mind keleten. 159 milliós többlettel kell számolniuk.

A település polgármestere a minap tette közzé, hogy földgázra fizetendő számla az önkormányzat majdnem kilencszeresére nőtt, 100 milliós pluszt jelent. Az intézményi világítás 6,8-ról 16 millióra, a közvilágítás 17 millióról 67,6 millióra nőtt, bár ez az előző években csak 6 millió volt összesen, tehát több mint 10-szeres emelkedés. Mindezek összesen 159 milliós pluszt jelentenek.

Mint azt a közösségi oldalán írta Jusztinger János, az elszálló világpiaci árak miatt brutális energiaválság fenyegeti az önkormányzatokat. Kivétel talán csak a települések két csoportja lehet: a kis falvak, ahol nincs vezetékes gáz, az önkormányzat alig biztosít közszolgáltatásokat, illetve a fejlett iparral rendelkező, több nagy cégnek otthont adó – nagyobb lélekszámú – települések, ahol keletkezik annyi saját jogú, elsősorban iparűzési adó bevétel, ami biztosítja az átmeneti túlélést.

Sásd azonban egyikbe se tartozik, miközben a középületek nagy részét csak gázzal tudják fűteni, ahogy a közvilágítás korszerűsítése is elmaradt.

-Hivatali kollégáimmal hetek óta azon dolgozunk, hogy megoldást találjunk a hihetetlen magasságokba szökő energiaárak finanszírozására. Mert bár a legtöbben még mindig azzal foglalkoznak, hogy mindezt világ/európai/hazai szinten ki okozta/nem akadályozta meg, a mi feladatunk nem ez, hanem a megoldás. „Megoldás arra, hogy intézményeinket működtessük, legyen fűtés, közvilágítás, megőrizzük az önkormányzati dolgozók munkahelyét, ne terheljük magasabb adókkal a lakosságot”.

A városnak az éves összes helyi adóbevétele jó esetben 100 millió forint körüli összeg, eddig ennek töredéke ment el a rezsire. Most összességében nem lesz elegendő. Takarékosan gazdálkodtak, az idei évben is több mint 50 millió forintos összeggel növelték a tavalyról áthozott szabad keretüket, amelyből finanszírozni tudták működésünk idei extra költségeit (üzemanyag, orvosi ügyelet, közvilágítás, nyertes pályázataink önereje stb.).

– Sásd járási székhely. Felelősek vagyunk ezért a sásdiakon túl a Hegyháti járás minden polgáráért, azért, hogy az önkormányzatunk által nyújtott közszolgáltatásokat a jövőben is a korábbiaknak megfelelően biztosítsuk. Hogy legyen fűtés az óvodában, a bölcsiben, intézhessék ügyeiket a Hivatalban, működjön a konyhánk, továbbra is legyen önkormányzati ebéd, gyermekétkeztetés stb. Sorolhatnám. Ami eddig magától értetődő volt, most a legnagyobb kihívás – mondta, majd hozzátette: – Együttes erővel lehetünk túl ezeken a nehéz időkön is. A megoldáshoz vezető energiagazdálkodási válságtervünkön gőzerővel dolgozunk. Számíthatnak rám!