Kezdőlap Gasztro Újra nyit a K...

Újra nyit a Kaba farm, amelyet Svájc helyett választottak annak megálmodói

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Kaba farm megálmodói, Kaba Lamine és felesége, Simone 2004-ben úgy döntöttek, hogy a rohanó világot maguk mögött hagyják és Svájcból a természet közelébe, Almáskeresztúrra költöznek, ahol önfenntartó életet élnek majd. Nem is gondolták volna, hogy az életmódjukból fakadóan mennyi pozitív élmény fogja érni őket. Rövid időn belül újra meg is nyílik a Kaba farm a látogatók előtt. Az eddigi megszokott vasárnapi időpontok helyett a kijelölt szombatokon lesz lehetőségük a vendégeknek körbejárni a népszerű farmot és megkóstolni a helyben készült termékeket, melyek közül a legsikeresebbek a különféle fűszerezésű kecskesajtok.

A két tulajdonos az összetartó közösség és a természetközeli élet mellett egy sikeres gazdaságot is magáénak tudhat, ugyanis sajtjaikat egyre többen ismerik és szeretik.

-Az emberek csodálkoznak azon, hogy vajon miért választottuk Svájc helyett Magyarországot, a jómód helyett a folyamatos munkát és a farmer életet. Egyszerűen unalmasnak találtuk az akkori életformánkat, nem volt benne kihívás, elegünk lett a városi életből. Szerettünk volna önállósodni is, mindketten a gasztronómiában vagyunk jártasak, így sokat gondolkodtunk rajta, hogy a tömeggyártásban előállított termékek helyett hogyan fogyaszthatnánk saját, általunk megtermelt, egészséges ételeket. Magyarok a nagyszüleim, gyerekkoromban sokat voltam Magyarországon, már akkor tudtam, hogy a természet közelében szeretnék majd élni, így esett a választásunk Almáskeresztúrra – mesélt a kezdetekről Lamine.

Simone és Lamine 2004-ben a nagypapa telkén egy kecskével indultak, ma már 60 anyakecskéjük és 50 gidájuk van.

-Eleinte kicsiben gondolkodtunk, csak az önellátáshoz szükséges állatokat és növényeket gondoztunk. Nagy kihívás volt mindenbe beletanulni, de tudtuk, ha nem sikerül, akkor visszatérhetünk a régi életünkhöz. Bíztunk magunkban és a családtól is sok támogatást kaptunk, így végül oda jutottunk, amire álmunkban sem gondoltunk volna. Működik a gazdaság, szeretik a termékeinket és önfenntartóvá váltunk. Igaz kemény munka árán, mert a farmon nincs pihenés, de ezt szerettük volna és ma már bizton állíthatom, hogy megérte – folytatta Lamine.

A Kaba farmon tavaly vasárnaponként tartottak nyílt napot, amikor az ide látogatók bepillantást nyerhettek a farm életébe. A tyúkok, kecskék, birkák és disznók mellett pónival is találkozhattak itt a családok. Idén annyi változás várható, hogy a kijelölt szombatokon tekinthető majd meg a gazdaság, saját termék kóstolóval egybekötve, és természetesen a kecskesajtokat is meg lehet majd a helyszínen vásárolni. Ezen kívül a Kaba farmon lehetősége nyílik majd a nagyobb kiránduló csoportoknak arra, hogy megkóstolják a gazdaságban termelt alapanyagokból készült ételeket is.

-Kis gazdaság vagyunk, így nem törekszünk arra, hogy nagy mennyiségben értékesítsük a termékeinket. Helyben tudjuk kiszolgálni a vendégeket, valamint Szigetvárra és Pécsre szállítunk sajtokat magánszemélyeknek. Nagy elismerés, hogy több Pécsi étterem is felkeresett már bennünket. Ettől függetlenül a mi missziónk inkább az, hogy megteremtsük a lehetőséget a családoknak arra, hogy kimehessenek a természetbe, a gyerekek a szabadban játszhassanak és találkozhassanak az állatokkal. Mi ajándéknak érezzük ezt az életet és ezt vissza is szeretnénk adni a többi embernek, mert ez így kerek – mesélte.

Egy gazdaság fenntartása rendkívül sok munkát követel meg, valamint önfeláldozást, ahogy Lamine fogalmazott: „ Ez egy életforma, itt nem lehet kikapcsolni, olyan mintha szörföznénk a tengeren és a hullámokon kell ügyeskedni, hogy fenn maradjunk a deszkán.”

– Szerencsések vagyunk, mert gazdag helyen születtünk, nekünk jól ment, tudtuk, hogy mit hoz a jómódú világban az élet és ez nem boldogított. Bejártuk a világot, sok szegénységet láttunk, viszont azt is láttuk, hogy a szegény helyeken az emberek sokkal jobban törődtek egymással. Ahol pénz van és gazdagság ott nem figyelnek annyira egymásra. Oda vágytunk, ahol az emberség még megvan. Ebben a kis faluban együtt szedtük a kukoricát a szomszéddal, mindent közösségben csinálunk, az emberek egyszerűen élnek, ami nekünk sokkal jobban tetszik, mint a rohanó világ. Minket az értékrend motivált és nem a pénz. Mi csak azt csináljuk, amit az emberek régen is csináltak, megtermeljük az ételt, ami a mindennapokhoz kell. Ez az életforma segített nekünk belekóstolni az igazi életbe, ahol a természet vesz minket körül – fogalmazott.