Kezdőlap Gasztro Már van újbor...

Már van újbor, és már meg is volt az első mustra Siklóson!

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Idén is megrendezték a Siklósi Újbor Mustrát, mely sokkal több egy megmérettetésnél. Állapotfelmérés, ami megmutatja, mire lehet számítani 2023-ban. Olyan rendezvény, amelyen a résztvevők nem versenytársként, hanem partnerként tekintenek egymásra: tanulnak, fejlődnek, kapcsolatokat építenek.

Összesen 44 mintát bíráltak el, amiket Villányban és Siklóson gyűjtöttek a Hegyközségnél, közülük a legtöbb rozé volt. Szerdáig lehetett nevezni a mustrára, de még ezután is lelkesen jelentkeztek volna mintákkal. Az öttagú zsűrit Bajnai József, Benedek Zsuzsa, Gaszt Kornélia, Ipacs-Szabó István és Szabó Zsoltné alkotta. Az első három helyezettet díjazták fehérbor, rozé és vörösbor kategóriában.

Gaszt Kornélia, a Siklósi Gasztro- és Borbarátnők Egyesületének elnöke örömmel újságolta, hogy a pályáztatott borok tekintetében kirívó hibák nem voltak, természetesen még érniük kell. „Az Újbor Mustra azért is fontos, mert állapotfelmérésnek is minősül, hogy milyenek az új borok, és milyen végtermék várható? A gazdák felé pedig egy fontos visszajelzés. Odajönnek hozzánk a rendezvények után, és érdeklődnek a véleményünkkel kapcsolatban. Elfogadják, segítségnek veszik! Mindenki a tökéletességre törekszik!” – mondta az elnöknő. A siklósi önkormányzatot a Mojzes Tamás alpolgármester képviselte, aki köszöntötte a megjelenteket, valamint a borászok munkáját emelte ki.

A régió szempontjából rendkívül fontos esemény, mikor az újborokat megismertetik a helyiekkel. Ez az egyik legfontosabb része ennek a rendezvénynek.

Junácski András, a Baranya Megyei Közgyűlés alelnöke úgy fogalmazott, hogy „a Siklósi Borvidéken a boros gazdákat ismerve azt tapasztalom, hogy inkább összeköti és ösztönzi őket az ilyen jellegű verseny, miközben évről évre előrelendíti a borok minőségét. A maximalizmust ösztönzi, ami ugyancsak megfigyelhető a helyi borászoknál. Inkább pozitív hatással van rájuk a versenyszellem, mint negatív.” Az alelnök kiemelte a Borbarátnők szerepének fontosságát, véleménye szerint ez a rendezvény jobb helyen nem is lehetne, mint náluk, akik a gasztronómia széles spektrumával foglalkoznak, a konyhaművészettől egészen a borokig. Junácski András „véleménye szerint a siklósi olaszrizlingnek párja nincsen!”

A díjazott borok:

A legjobb kistermelői fehérbor elismerést Bajnai József olaszrizlingje kapta.

További díjazottak: Günzer Tamás Pincészete és Horváth Sándor Pincészete.

A legjobb rozé bor a Fontányi Pincészet Kékfrankos rozéja lett idén. Szintén ezt a díjat kapta meg a Tollas Pincészet.

Lelovits Tamás Pincészete is elismerést kapott, akik a legjobb vörösbor címet is hazavihették. Gere Tamás Kékfrankosa is díjazásban részesült.

Kistermelői kategóriában Bajnai József győzött.