Kezdőlap Egészség Járványkórház...

Járványkórházat alapított, azóta is tisztelik Siklóson

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Abban az időben alapított kórházat, amikor gyakorlatilag egy fecskendő is rendkívül komoly felszerelésnek számított, az első világháború alatt pedig az áldozatos munkájának köszönhetően gyógyulhattak a katonák Siklóson. Sőt, igazgatóként maga is gyűjtést szervezett, hogy legyen anyagi forrás a gyógyításra. A Siklósi Kórház alapítójának, dr. Kregczy Ottónak tevékenységét, személyét ma is mély tisztelet övezi.

Riegl Gábor siklósi polgármester a közösségi oldalán számolt be arról, hogy kötelességüknek érezték, hogy megnyugtató módon rendezzék a siklósi kórház megteremtőjének és vezetőjének, a város Közegészségügyi-díjának névadója, dr. Kregczy Ottó sírhelyének sorsát.

Siklósnak nagyon sokat adott a neves orvos. Az ő kezdeményezésére döntöttek arról 1893-ban a siklósi képviselők, hogy a volt kaszárnya helyén járványkórházat – akkor ezt községi ápoldaként nevezték – és szegényházat hozzanak létre. Ez volt az a korszak, amikor hét év alatt megkétszerezték a kórházi ágyak számát hazánkban.

Az intézmény 1900-ig magánkórház volt, ebben az évben kapta meg a belügyminisztertől a közkórházi engedélyt.

„Ezzel a miniszteri ténnyel egy régi óhajtás teljesedett be, melyet úgy tekinthetünk, mint kórházunk legnagyobb dicséretét és elismerését, mely azon következetes és kitartó, lelkiismeretes és ügybuzgó munkásságnak a következménye, melyet a kórház megteremtője és vezetője kifejtett” – olvasható a Siklósi Kórház történetéről.

Dr. Kregczy Ottó vezette kórházra az I. világháború idején nehezedett nagyon nagy nyomás. Már a háború első évében hoztak katonákat – nem egyszer különböző fertőzéseket is hordozva -, akik a polgári lakossággal szemben előnyt élveztek. Rengeteg feladat hárult az ott dolgozókra. Később maga az igazgató szervezett gyűjtést, hogy az anyagi hátteret biztosítsák a munkájukhoz. Kregczy Ottó még ápolónőképző tanfolyamot is indított, amelyre sokan jelentkeztek Siklósról, a helyiek adományokat is gyűjtöttek.

Kiemelt képünk illusztráció