Kezdőlap Baranya Újabb fejlesz...

Újabb fejlesztések Baranyában: félmilliárdból újulnak meg templomok

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A magyar templomfelújítási program keretében 510 millió forint értékben 28 településen 35 templom újul meg Baranya megyében – jelentette be a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken Pécsen.

Soltész Miklós a program baranyai fejlesztéseit ismertető sajtótájékoztatón elmondta: a 35 templom közül 17 katolikus, 14 református, 2 evangélikus, egy baptista és egy szerb ortodox. Az állami forrásokból megvalósuló országos programról közölte: a hitéletet, a keresztény közösségeket szolgálva a következő időszakban csaknem 26 milliárd forintból újulnak meg egyházi ingatlanok a teljes Kárpát-medencében, így 1800 – köztük 400 határon túli – templomban valósul meg fejlesztés.

Azt mondta, beruházások a közösségi célok szolgálata mellett segítik a gazdaság újraindítását az egyházi ingatlanokat övező térségekben, hiszen hazai cégek és munkások kaphatnak lehetőséget a programban való részvételre.

Az államtitkár kitért arra, hogy az egyházaknak juttatott kormányzati forrásokkal a kabinet meg kívánja erősíteni a felekezeteket, amelyek közösséget építenek és értéket teremtenek a hiten keresztül. Mindez azért is fontos szerinte, mert mind a migráció, mind a „liberalizmus diktatórikus jellege” – utalt itt a genderelmélet felerősödésére – veszélyeket jelent a magyar társadalomra.

Soltész Miklós államtitkár elmondta, több üzenete is van a fejlesztésnek, hiszen a rendszerváltáskor még úgy gondoltuk, hogy a szabadság, a demokrácia majd mindent meg fog oldani, fel fogja oldani a kommunizmus őrületét, egyházellenességét, emberellenességét, közösségellenességét, de harminc év után arra kellett rádöbbenni, hogy nagyon nagy baj van Európában.

Nemzetközi kitekintésben elmondta, a migráción keresztül egy teljesen más egyházi kultúra, gondolkodás, a muszlim vallás akar megjelenni, amit hazánk megtapasztalt már a középkorban. Amikor már Nyugat-Európa már gazdagodott, akkor még a balkáni országok elnyomás alatt voltak.

Pécsi Egyházmegye püspöke, Felföldi László megköszönte a templomok felújítását, mint mondta sok-sok megújulásra, sok-sok befektetésre van szükség a falvak, a családok megújulása érdekében, de ő elsősorban a szakrálisra figyel, hiszen mindenkinek megvan a maga területe.

Nagy Csaba (Fidesz), Szigetvár és térségének országgyűlési képviselője ismertette: Nyugat-Baranyában 147 millió forint értékben újulnak meg egyházi ingatlanok. A program kapcsán kiemelte, Magyarország szerencsés helyzetben van, hogy még egy gazdasági krízis idején is saját, állami forrásokat tud fordítani szakrális értékek megújítására.

Nyugat-Baranyában a besencei, a tésenfai, a nagyvátyi, a csarnótai, a sámodi, a somogyapáti, az almamelléki, felsőszentmártoni templom és a sásdi imaház felújítására kerülhet sor.

Nagy Csaba arról is szólt, hogy a szintén hazai forrásokból megvalósuló Magyar Falu Program is komoly segítség a falvaknak, a településeknek, egy olyan korszakban, amikor egy hihetetlenül nehéz gazdasági helyzet bontakozott ki, a kormány nemcsak beszélt a gazdaság újraindításáról, hanem cselekedett is.

Hargitai János (KDNP), Mohács és térségének országgyűlési képviselője örömtelinek nevezte, hogy a felújítások a „magyar gazdaság által kitermelt források” segítségével történhetnek meg Kelet-Baranya tucatnyi templomában. Hoppál Péter (Fidesz), pécsi országgyűlési képviselő azt mondta, a 2002 és 2010 közötti kormányzatok nem fordítottak kellő figyelmet a történelmi egyházak támogatására, az utóbbi tíz évben azonban a kabinet kiemelten kezeli a területet. Hozzátette: az állami támogatásban részesített egyházi beruházások társadalmi támogatása folyamatosan nő Magyarországon, hiszen az egyházi ingatlanok fejlesztése nemcsak a templomokba járókra, de a teljes társadalomra pozitív hatást gyakorol. Őri László (Fidesz-KDNP), a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a megyébe és Pécsre tízmilliárdos nagyságrendben érkeztek források egyházi ingatlanok felújítására, építésére. A most odaítélt támogatásokkal közösségeket erősítő beruházások jönnek létre.