Kezdőlap Baranya Több évtizede...

Több évtizedes probléma volt, most megoldották, pedig még házak is veszélyben voltak!

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A település kritikus részein megvalósult beruházás a leendő tanuszodában keletkező víz elvezetésére is megoldást fog nyújtani.

A fejlesztések előtt a település több utcája nem rendelkezett csapadékvíz-elvezető árokkal, így nagyobb esőzések esetén beázásokat és elárasztásokat okozott. A beruházás célja az volt, hogy az érintett részeken kiépítésre kerüljenek a hiányzó csapadékvizet elvezető csatornák, mellyel az ott található ingatlanok védelme is megvalósul. A terület jellegéből adódóan a csatornát zárt, fedett rendszerben alakították ki, a hálózat befogadó részét jelentő Fekete-víznél pedig egy átemelő szivattyút építettek be. Utóbbira elsősorban azért volt szükség, mert gyakran előfordult, hogy a csatorna vízszintje alacsonyabban helyezkedett el a Fekete-víz szintjénél. Így jelentős esőzések alkalmával a csatorna vize nem került a befogadóba és ezzel elárasztotta a környezetében lévő ipari-gazdasági területeket, a sportpályát és a csatornarendszer mentén elhelyezkedő lakóházakat. A Települési Környezetvédelmi Infrastruktúra-fejlesztések keretében megvalósuló beruházás összköltsége 75 millió forint volt.

A beruházás első szakaszában egy szikkasztóárok-rendszert alakítottak ki az Arany János utcában, melynek egyik oldalán lakóházak, másik oldalán a vasútvonal található. Az utcából kifolyó vizet a Széchenyi utca és a vasútvonal között kiépített árokba vezették el a közút alatt, így az építkezés során a közutat nem kellett megbontani.

A kis közterület-szélesség miatt a nagy záporcsapadékok befogadására nem képes szikkasztóárok rendszer mellett gravitációs csatornát is kialakítottak az utcában. Ezekbe vezették be a szikkasztóárkok iszapfogóval ellátott végét.

A fejlesztés második szakaszában a már meglévő csapadékvíz-elvezető árok rendezésére került sor, majd a Fekete-víz torkolatnál, önkormányzati tulajdonban lévő területen egy új átemelőt építettek be. Az új szivattyú kialakítására azért volt szükség, mert a vízfolyásba vezető áteresz végén eddig csappantyú biztosította a víz bevezetését, mely a Fekete-víz magas állásakor gravitációsan zárta azt ki. A teljes beruházás a már említett Arany János utcai lakóházakon kívül további ingatlanokat, a már meglévő vízelvezető rendszer mellett található fatelepet, fűrészüzemet és a vajszlói futballpályát is érinti. A lakosság megélhetését jelentő ipartelepen megy keresztül a Fekete-vízbe vezető csatorna, ezért a csapadékvíz elvezetése a helyi gazdaság védelme érdekében is lényeges.

„A fejlesztés két problémát oldott meg. Az Arany János utcában lévő házaknál, nagy esőzés esetén a víz, rendszeresen elöntötte a pincéket, és erre kellett egy megoldást találnunk. A rendszeres beázás a házak állagát is folyamatosan rombolta. A másik oldala, hogy ez a csatornarendszer, mely a település északi részének teljes csapadékvíz elvezetését jelenti, kifolyik a Fekete-vízig. Itt a vízszint esetenként magasabb volt, mint az odaérkező csapadékvíz, amit be kellett volna fogadnia. Ezért időnként előfordult, hogy ha a zsilipen lévő csappantyú szelep magától nem zárt rendesen, akkor ahelyett, hogy a befogadóba folyt volna bele a víz, inkább onnan folyt ki. Ezt a problémát oldotta meg, az új átemelő, ami az odaérkező csapadékvíz teljes mennyiségét egy szivattyú segítségével átemeli, akármilyen magasan van a befogadó”- magyarázta el oldalunknak Horváth István, Vajszló polgármestere.

A Nemzeti Köznevelési Infrastruktúra Fejlesztési Program keretében még 2017-ben merült fel annak lehetősége, hogy a településen tanuszoda fog épülni. A kivitelezés beindításának egyik fő akadályát éppen a Fekete-víz, mint befogadónak a magas vízállása jelentette.

„A fejlesztés egy másik komoly kérdést is érint, ugyanis Vajszlón egy új uszoda fog épülni. Az uszoda kialakításánál egy víztisztító rendszer is beépítésre kerül, így egy ülepítés után az uszoda vizét a Fekete-vízbe fogjuk elvezetni. Az átemelő nélkül nagyon komoly probléma állna fent, hiszen nélküle, a befogadó magas vízállása esetén az odaérkező víz az egész települést elárasztaná” – mondta el a település vezetője.

Ahogy Nagy Csaba országgyűlési képviselő is hozzáfűzte: „Valóban egy több évtizedes problémát oldott meg ez a fejlesztés, másfelől ez egy nélkülözhetetlen beruházás volt ahhoz, hogy a leendő uszodában keletkező felesleges vizet el tudják vezetni.”  

Őri László, a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke a fejlesztéssel kapcsolatban kiemelte, hogy bár ezek a fejlesztések nem olyan látványosak, mint akár egy óvóda, egy bölcsőde, egy orvosi rendelő megépítése, jelentőségüket tekintve semmivel nem kisebbek. Hozzátette még, hogy Baranya megyében számos olyan település található, ahol olyan vízelvezetési, csapadékvíz-elvezetési hiányosságokat kell pótolni, olyan közműrendszereket kell kiépíteni, melyek az elmúlt évtizedekben egyáltalán nem épültek.

„A beruházás másik fontos szempontja és célja, hogy felhívjuk mindenki, különösen a nálunk fiatalabb generáció figyelmét, hogy a víz mekkora kincs. Hogy a 21. században az egyik legőrzendőbb érték az a természetes édes ivóvíz kincs, amelyben a Kárpát-medence, Magyarország és a mi szűkebb hazánk, Baranya megye és az Ormánság is gazdag”- hívta fel a figyelmet a megyei közgyűlés elnöke.

A projekt során rajzversenyt is hirdettek, mellyel a lakosság figyelmét igyekeztek felhívni az ivóvízzel való takarékosságra, illetve a csapadékvizek megfogására és annak további felhasználására.