Kezdőlap Baranya Talpas házak ...

Talpas házak közösségi összefogással az Eperfa Tájházban!

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az Ormánság kincsei közül Szaporcán az Eperfa Tájház gondoskodik a múltidézésről. A közösségi összefogással létrejött épületben és környezetében minden vendég számára megelevenednek a múlt apró részletei. Bakó Zoltán, a tájházat üzemeltető egyesület elnöke a szomszédos településekkel és a helyi közösséggel összefogva folyamatosan bővíti ezt a kincstárat, talpas házak építésébe fogtak bele a hátsó udvar részen.

„Az első udvar az 1920-as éveket mutatja be, jelenleg azon dolgozunk, hogy a telek hátsó részén a népi építészeti kultúrát, pontosabban az ormánsági talpas házakat bemutathassuk, melyek az 1700-as éveket fogják illusztrálni. A házak portákkal lesznek körülvéve, utcajelleggel, lényegében egy apró falu jön létre, ahol az épületekben a különböző mesterségeket fogjuk bemutatni. Az első ház el is készült, ami fafaragó műhelyként fog működni.”- mesélt Bakó Zoltán.

Az Eperfa Tájháznak kulcsszerepe van a Bőköz Fesztiválon, melyet jövőre egy hónaposra terveznek.

„Nálunk született meg a Bőköz Fesztivál gondolata, amire nagyon büszkék vagyunk. Minden évben nagy igyekezettel szervezzük a rendezvényt, és a célunk, hogy a talpas házakban helyet adhassunk a népi kézművességek bemutatásának, a fafaragótól a bádogosig. A közreműködő egyesületek portákat kapnak majd, ahol a mesterségek mellett ismertethetik a településük jellegzetességeit is. A jövő évi Bőköz Fesztivál alkalmával arra is készülünk, hogy közös erővel építsük meg a második házat. A pécsi Néprajzi Múzeum igazgatója sokat segít nekünk a múlt felkutatásában, és sokat olvasunk, tanulunk, hogy korhűen adjuk tovább a tevékenységeket. Szeretnénk, ha a látogatók részt vennének a munkában és ezzel kapnának egy szeletet abból a közösségi összetartásból, ami létrehozta ezt a helyet. Az építkezésben minden korosztály részt vehet, aki szeretné megtapasztalni a régi idők építészetének folyamatát.”

Az egyesület mindenkit megszólít, így a becsületkasszával működő tájház bárkit szívesen fogad. Az udvart népi játékok és jószágok teszik élettel telivé, így a gyermekek sem unatkoznak. Számos csoport érkezik diáktól a nyugdíjasig, hogy megismerkedjenek a hagyományokkal.

„Nem csak a Bőköz Fesztivál alkalmával szeretnénk bevonni a vendégeket az építkezésbe, hanem táborok alkalmával is, amikor az iskolákkal és a látogatókkal együttműködve szeretnénk közös munkával megépíteni a talpas házakat. A célunk, hogy a környező iskolákat bevonva, akár technika óra alkalmával a gyerekek részt vehessenek a munkában, hogy a saját kezük nyomát őrizze az épület. Nagyon fontos számunkra, hogy a gyerekek tovább örökítsék majd a hagyományokat és a múlt szeretetét, így igyekszünk bevonni őket a tájház életébe, így sokszor tárlatvezetést is tarthatnak az épületben, amit nagyon élveznek.”